Ako pripraviť bazén na ďalšiu sezónu?
Vonku síce zatiaľ stále vládne zima, no nezaškodí začať premýšľať nad tým, ako odzimovať svoj bazén. Pred novou sezónou je potrebné ho vyčistiť a pripraviť na nápor kúpajúcich. Ako na to?
Podľa odporúčaní výrobcu by sa mala väčšina nadzemných bazénov na zimu demontovať a uskladniť. Väčšina z nás to však nerobí a bazén nechá cez zimu na záhrade s minimom vody, demontovanou filtráciou a zakrytý plachtou. Treba však počítať s tým, že bazénová fólia sa vplyvom mrazu môže poškodiť.
Ako na to?
Po období pokoja, počas ktorého sa v bazéne nikto nekúpal a nepracovala ani filtrácia, treba bazén sprevádzkovať a upraviť vodu. Celý tento proces neradno unáhliť, nesmiete s ním však ani príliš otáľať.
Kedy začať odzimovávať?
Akonáhle teplota vzduchu prestane trvalo klesať pod bod mrazu a teplota vody v bazéne sa pohybuje medzi 10-15 °C, nastal ten správny okamih. Snažte sa ho neprepásť, pretože akonáhle začne voda v bazéne zelenať, môžete začať od úplného začiatku.
Ako pripraviť bazén na novú sezónu?
Čo také so sebou odzimovanie bazéna prináša? Nebojte, nejde o nič zložité. Zvládnete to sami, vlastnými silami.
Krok prvý: Bazén očistite. Najprv stiahnite z bazéna plachtu a očistite steny a dno bazénu od usadených nečistôt.
Krok druhý: Zostavte filtráciu. V prípade, ak máte solárny ohrev, tak aj ten. Skontrolujte všetky tesnenia a spoje tak, aby nedošlo k úniku vody.
Náš tip: Ak máte pieskovú filtráciu a piesok ste minulú sezónu nemenili, urobte to teraz.
Krok tretí: Napustite vodu. Doplňte vodu aspoň do polovice výšky okna skimmeru. V prípade bazénu s nafukovacím lemom približne 1 cm pod prstenec.
Náš tip: Viete, že starostlivosť o vodu sa odvíja od jej vlastností? Akonáhle vodu do bazéna napustíte, zmerajte jej tvrdosť, pH a obsah chlóru.
Krok štvrtý: Úprava vody
Teraz nastal čas upraviť tvrdosť vody a jej pH. Keď k napusteniu vody použijete vodu z vodovodu, možno nič z toho nebude potrebné. Pokiaľ ale do bazéna napustíte vodu zo studne, bude pravdepodobne tvrdšia, a budete ju potrebné chemicky upraviť. Tvrdosť vody by sa mala pohybovať medzi 8-18 ° N.
Viete, že pre kvalitu vody na kúpanie je zásadná hodnota pH? Ideálna je hodnota pH medzi 7 a cca 7,4. Ak je hodnota nižšia, zvýšte ho pomocou prípravkov s označením pH+. Keď je hodnota vyššia ako dané rozmedzie, aplikujte pH-.
Hodnota pH vyššia ako 7,4 sa môže prejaviť mliečnym zákalom vody, znížením účinnosti prípravkov s chlórom, či podráždením očí a kože. Keď je pH nižšie ako 7, kovové časti bazéna korodujú, farby blednú a pokožka aj oči môžu byť podráždené.
Krok piaty: Nezabudnite ani na dezinfekciu vody. Iba tak zničíte zvyšky rias a všetky choroboplodné zárodky. Obsah chlóru vo vode by nemal byť menší ako 0,3 mg / l.