Ako sa správne starať o zuby doma? Dentálna hygienička radí!
Zdravie našich zubov ovplyvňuje veľa vecí. Ide napríklad o stravovacie návyky či zloženie slín, no faktom zostáva, že najväčší vplyv na zdravom chrupe má domáca hygiena ústnej dutiny. Vynára sa otázka: vieme si správne čistiť zuby? Akú zubnú pastu by sme mali používať? Čo je to medzizubná kefka a potrebujeme absolvovať ošetrenie ústnej dutiny u profesionála? Katarína Dombóvári, dentálna hygienička zubnej kliniky DentaLife v Komárne, nižšie odporúča niekoľko jednoduchých, ale užitočných postupov pri starostlivosti o naše zuby.
Základom starostlivosti o chrup je správna technika čistenia zubov
Naučiť sa správnu techniku čistenia zubov je alfou a omegou domácej starostlivosti o chrup. Mnoho ľudí však nepozná dokonalú metódu čistenia zubov. „Predstavme si zubnú kefku ako pero, ktorým práve píšeme a držíme ho v štýle palec – ukazovák – prostredník. Táto metóda nám zabráni príliš silno tlačiť štetiny zubnej kefky na zuby, čo pri čistení zubov nie je prospešné. Zubnú kefku umiestnime medzi zuby a ďasná pod 45-stupňovým uhlom smerom k ďasnám a namiesto horizontálnych pohybov vykonávame krúživé pohyby, prechádzame od zuba k zubu,“ vysvetľuje Katarína Dombóvári. Dentálna hygienička ďalej dodáva, že dĺžka dôkladného čistenia by mala byť medzi 2 až 3 minútami a že by sme sa mali snažiť čistiť si zuby dvakrát denne, ráno a večer po poslednom jedle.
Koľko a akú zubnú pastu by sme mali používať?
Dozvedeli sme sa, že netreba používať veľké množstvo zubnej pasty, stačí množstvo o veľkosti hrášku s obsahom fluoridu. Pred nanesením pasty sa odporúča opláchnuť zubnú kefku čistou vodou. Ak chceme vyskúšať zubné pasty s inými účinnými látkami, odporúča sa siahnuť po zubných pastách s mliečnou bielkovinou, ktoré prispievajú k vyrovnávaniu prirodzeného obsahu minerálov v zuboch pomocou veľkého množstva vápnika a fosfátu. Pred nanesením zubnej pasty je potrebné opláchnuť zubnú kefku čistou vodou.
Čo by sme mali používať pri starostlivosti o zuby okrem zubnej kefky?
Zubní lekári sa zhodujú v tom, že okrem čistenia zubov je nevyhnutné raz denne vyčistiť aj medzizubné priestory. Na čistenie medzizubných priestorov používajme kefku na čistenie medzizubných priestorov a dentálnu niť, a to ešte pred čistením zubnou kefkou. Katarína Dombóvári verí, že hoci je pre mnohých ľudí používanie medzizubných kefiek tou najnepríjemnejšou súčasťou domácej starostlivosti o chrup, stojí to za námahu, pretože z dlhodobého hľadiska sa môžeme vyhnúť bežným problémom medzizubných kazov a zápalov našich ďasien a môžeme tiež predĺžiť životnosť našich existujúcich výplní.
Ako často by sme mali meniť zubnú kefku?
Zubnú kefku sa odporúča vymieňať každé 3 mesiace, pretože počas tejto doby sa opotrebúvajú štetinky a tým sa znižuje účinnosť čistenia. Zubnú kefku však vymieňame hneď po chorobe! Skúsme si vybrať zubnú kefku s čo najjemnejšími štetinami. Ak si chceme zuby čistiť elektrickou zubnou kefkou, vyberme si sonickú zubnú kefku. Vďaka oscilačnému, vibračnému pohybu stačí pomaly viesť hlavicu zubnej kefky po zuboch a po krčkoch.
Komu sa odporúča profesionálna ústna hygiena?
Okrem pravidelnej a dôkladnej starostlivosti o chrup doma sa odporúča dvakrát ročne navštíviť profesionálneho dentálneho hygienika. Najmodernejším dostupným postupom je v súčasnosti riadená dentálna hygiena GBT (GUIDED BIOFILM THERAPY), ktorú je možné využiť aj na zubnej ambulancii DentaLife v Komárome. Pomocou tejto techniky sa odstráni voľným okom neviditeľný povlak, známy aj ako biofilm, ktorý nie je prakticky ničím iným ako kolóniou baktérií. Výhodou ošetrenia je, že je kratšie a šetrnejšie ako tradičné odstraňovanie zubného kameňa, keďže biofilm sa z povrchu zubov odstraňuje jemným práškom.
Dbajme na správnu starostlivosť o ústnu dutinu a venujme jej 6-7 minút z nášho dňa, pre zdravie našich zubov môžeme takto z dlhodobého hľadiska urobiť veľa! A ak by ste potrebovali pomoc, pokojne sa obráťte na odborníka. Zubnú ambulanciu DentaLife nájdete v Komárne na adrese Elektrárenská cesta 156/3 každý pracovný deň od 7.00 do 15.00 hod.