Šport 2019. 08. 28.

Alex Kušík plavec Delta klubu Komárno výborne reprezentoval na Majstrovstvách sveta juniorov v Budapešti

Alex Kušík sa predstavil ako člen slovenskej juniorskej reprezentácie na Majstrovstvách sveta juniorov, ktoré sa od 20. do 25. augusta konali v Budapešti.

V obrovskej konkurencií plavcov z rekordných 123 krajín sa Alex predstavil na 100m prsia, 200m polohové preteky a 200m prsia. Prvou disciplínou bolo 100m prsia. V nej dokázal zaplávať čas tesne za svojim osobným rekordom čo stačilo na pekné 49. miesto s pomedzi 79 plavcov. V druhý deň štartoval v jeho najsilnejšej disciplíne 200m polohové preteky. V nej zaplával čas 2:06,48 čo je nový slovenský juniorský rekord! Tento čas zabezpečil Alexovi skvelé 26. miesto spomedzi 67 plavcov. O kvalite tohto výsledku hovorí aj skutočnosť, že išlo o najlepšie umiestnenie mužskej časti slovenskej výpravy. V disciplíne 200m prsia Alex opäť zaplával čas tesne za svojim osobným rekordom.

Michal Knihár – tréner: Majstrovstvá sveta juniorov boli usporiadané na výbornej úrovni. Duna aréne privítala už aj „dospelácke“ majstrovstvá sveta a tento šampionát ničím za nimi nezaostal. Alex získal na tomto šampionáte nezaplatiteľné skúsenosti. Alex celý rok pracoval na tom aby sa na tieto Majstrovstvá sveta juniorov prebojoval. V mužskej časti juniorskej reprezentácie to vyžadujem extrémne úsilie o čom hovorí aj pomer medzi juniorkami a juniormi. Výbornou prípravou od januára do júna dokázal splniť limity na oba vrcholy sezóny (druhým boli ME juniorov, ktorá sa konali v júly). Postupom na MSJ sme museli zmeniť aj spôsob prípravy, keďže bežne v auguste naši plavci mávajú voľno. V tomto nám vyšlo v ústrety vedenie mesta Komárno, tým, že nám zabezpečilo chod plavárne až po MSJ. Alex sa zúčastnil aj dvoch spoločných sústredení s juniorskou reprezentáciou, ktoré mu neboli „šité na mieru“ čo mohlo do istej miery ovplyvniť aj výsledky. Dúfajme, že federácia bude v budúcnosti preferovať iný spôsob prípravy. Presadiť sa hlavne v mužskej časti juniorskej svetovej konkurencie je extrémne ťažké. Konkurencia je široká a hlavne veľké množstvo plavcov je veľmi vyrovnaných. Alex obsadil na 200m polohové preteky výborné 26. miesto avšak musíme naďalej na sebe výrazne pracovať aby sa udržal v tejto juniorskej svetovej špičke. Našim cieľom je zaplávať čas na úrovni 2:03.

Alexovi ako aj trénerovi k dosiahnutým výsledkom gratulujeme.