Mesto 2023. 06. 15.

Diaľkoplavec Peter z Komárna prekonáva svoje limity. 27- kilometrov v Atlantickom oceáne preplával bez neoprénu

Batalla de Rande sa považuje za jednu z najťažších ultramaratónových plaveckých pretekov, tak prirodzene na nej nemohol chýbať ani Peter Plavec z Komárna, ktorý má na konte úspechy ako napríklad preplávanie Severného prielivu a vyplávanie z ostrova Alcatraz. Plavec sa nie len pretekov zúčastnil, ale požiadal o výnimku, aby mohol trasu v Atlantickom oceáne o dĺžke 27-kilometrov preplávať bez neoprénu.

Ako sa niekto dostane k tomu, že sa rozhodne zaplávať tak ťažkú trasu? U Petra išlo opäť o výzvu, myšlienku mu podsunul kamarát. „Mám jedného rakúskeho kamaráta, s ktorým spolu trénujeme a on bol na tejto súťaži pred dvoma rokmi a nepodarilo sa mu doplávať do cieľa. Minulý rok sa pokúsil opäť a podarilo sa mu to. Tak som si povedal, že to tento rok skúsim aj ja,“ hovorí Peter na úvod. Účasť na tak ťažkej súťaži nie je len tak, Peter sa musel registrovať, napísať o svojich doterajších úspechoch a následne odborná porota schválila jeho účasť.

Peter sa pripravoval na súťaž takmer rok a následne spolu s manželkou vycestovali začiatkom júna do Španielska, kde sa začalo jeho nové dobrodružstvo. V čom spočívala výzva?Trasa Batalla de Rande má dĺžku 27 kilometrov a voda má od 15°C do 18°C. Čo samo o sebe neznie ako veľmi studená voda, ale keď v tej vode je človek 8 hodín a 36 minút, tak to pocíti. Treba tiež vedieť, že sa plávalo v Atlantickom oceáne, v ktorom je množstvo silných prúdov a vĺn, takže z viacerých ohľadov ide o ťažkú trasu.“ Aby si Peter ani náhodou neuľahčil „prácu“ tak sa rozhodol zaplávať plavecké preteky Batalla de Rande bez neoprénu. Pre tento účel si musel vyžiadať špeciálne povolenie, pretože tieto preteky je bežne možné odplávať len v neopréne. Takýchto ľudí bolo 25 a Peter bol jeden z nich. „Určite som nechcel plávať v neopréne, ešte nikdy som tak neplával.“

„Určite je ťažšie plávať bez neoprénu, ale mne ide presne o tú výzvu,“ Peter Plavec.

Celkovo štartovalo v súťaži 112 ľudí a plávali do slova bez prestávky. „Počas pretekov nebol žiadny oddych, vlastne sme sa mohli zastaviť len po občerstvenie, aj to tak, že sme sa nesmeli dotknúť člnu. Doslova nám hodili nápoje a jedlo,“ približuje Peter extrémne podmienky pretekov.

Peter sa vo svojej kategórii bez neoprénu ocitol na desiatom mieste, pričom išlo o jediného účastníka zo Slovenska!

Diaľkoplavec však nepozná oddych a už teraz sa chystá na ďalšie preteky. O tri týždne sa zúčastní 14-kilometrových pretekov v Rakúsku a koncom roka sa chystá so svojím kolegom z klubu Sportfanatic – Dezsőm Pékom preplávať najväčšie jazero v Izraeli. Petrovi gratulujeme a prajeme veľa úspechov aj naďalej!