Ľudia 2022. 10. 18.

Peter Plavec má na konte „útek“ z Alcatrazu a účasť na prestížnej súťaži na Havaji!

„26. augusta sme odleteli do San Francisca, kde sme z ostrova väzenia Alcatraz chceli vyplávať na pevninu, ako 4 chlapi vedľa seba s doprovodom lode – toto sa aj podarilo,“ takto začína rodák z Komárna, Peter Plavec, svoje rozprávanie o výprave do Ameriky a na Havaj so svojím tímom Sportfanatic. Po úspešnom preplávaní Severného kanálu sa totiž rozhodli pre zdolanie ďalšieho s názvom Molokai.

Peter hovorí, že jeho tím v zostave Zoltán Makai, Peter Plavec, Dezső Pék a Peter Hideghéty nebol ani prvý ani posledný, kto sa odhodlal vyplávať z väzenia Alcatraz na pevninu, avšak jednoznačne nešlo o niečo, čo by dokázal hocikto. „So svojím kapitánom sme sa stretli skoro ráno, nakoľko je tam cez deň veľká premávka lodí. Pred odchodom sme si tiež ukázali znaky, aby sme si v prípade núdze vedeli dať vedieť aj vo vode,“ hovorí Peter na úvod. Následne Slovákov čakala hodina plavby. Na prvý pohľad to v prípade profesionálnych plavcov môže znieť ako ľahká rozcvička, avšak stretli sa s viacerými nástrahami. „Počas plávania sa náš smer viackrát menil, lebo všade vo vode sa nachádzali silné prúdy. Profesionálny doprovod nás vždy včas upozornil, že kade máme plávať. Myšlienka, že sa v okolí pred pár rokmi vyskytli žraloky, tiež zaťažila psychiku.Peter tiež hovorí, že aj napriek úskaliam by teraz možno takmer každý vedel „uniknúť“ z väzenia Alcatraz, avšak v minulosti väzni nedisponovali tými znalosťami o vode a okolí väzenia ako teraz, preto boli ich pokusy o únik neúspešné, ba priam smrteľné.

Peter Plavec s členmi tímu Sportfanatic na ostrove Alcatraz

Hlavným cieľom výpravy Sportfanatic bolo zdolanie prielivu Molokai na Havaji. Po minuloročnom zdolaní Severného prielivu, vďaka čomu sa Peter a členovia jeho tímu úspešne zapísali do Guinessovej knihy rekordov, bol Molokai na zozname plavcov v rámci výzvy pre diaľkových plavcov s názvom Oceans 7. Tu už Hideghétyho nahradil Steven Minaglia. Bohovia Tichého oceánu však nechceli spolupracovať a tímu Sportfanatic poriadne zamiešali karty. „Hneď ako sme sa na Havaji stretli s organizátorom výpravy, tak nám povedal, že nám počasie nepraje a že nasledujúcich desať dní, na ktoré sme mali rezervovaného kapitána a celý doprovod, hlásia silný vietor,“ hovorí Peter o začiatkoch úskalia. Ďalej prezrádza, že na otvorených vodách sa dá v bezpečí a bez problémov plávať, ak vietor dosahuje rýchlosť maximálne do 10 uzlov. Počas dní, kedy mali plavci absolvovať preplávanie prielivu Molokai, hlásili vietor, ktorý mal dosahovať rýchlosť 15 a viac uzlov. Aj napriek hrozivej predpovedi sa trojica Slovákov a jeden Američan rozhodli zaplávať svoj sen.

Tím sa skoro ráno vybral na preplavbu prielivu, ktorá mala trvať 30 až 35 hodín, s malou dušičkou. Peter už počas plavby na lodi opisuje silu vetra s ktorou sa stretli, no aj napriek tomu sa rozhodli zdolať prieliv Molokai. Peter bol prvý z plavcov a hovorí, že v takých ťažkých podmienkach neplával ešte snáď nikdy. „Vlny boli tak veľké, že som nevidel loď a dostať sa na ňu bolo tiež náročné, keďže ma hocikedy mohla privaliť,“ opisuje Peter scénu ako z filmu o prežitie. Po tom, ako si každý z plavcov vyskúšal náročnosť podmienok, sa rozhodli, že nejdú riskovať svoje zdravie a tentokrát nechali prieliv Molokai aby nad nimi zvíťazil.

Peter Plavec na prestížnej súťaži Waikiki Roughwater swim

Na oplátku sa im osud odvďačil jedinečnou možnosťou. „Zhodou okolností sa v tom čase, ako sme my boli na Havaji, konali tradičné plavecké preteky s päťdesiatročnou históriou,“ hovorí Peter o šťastí v nešťastí. Na Waikiki Roughwater swim v Havaji sa partia slovenských plavcov ocitla medzi 800 účastníkmi ako jediná z Európy! A čo hovorí Peter na plávanie v teplej vode plnej vĺn? „Vlny boli v poriadku, ale tá teplá voda bola niečo hrozné,“ hovorí s úsmevom plavec, ktorý je zvyknutý na plávanie v ľadovej vode. Napriek tomu, že sa tím nechystal na tento typ súťaže, tak sa každý z členov tímu Sportfanatic objavil vo svojej vekovej kategórii v prvej desiatke a tak úspešne reprezentovali nie len Slovensko ale aj Európu.