Šport 2022. 02. 07.

Komárňan Peter si z Majstrovstiev sveta v zimnom plávaní v Poľsku odnáša až tri medaily!

Počas uplynulého víkendu sa Slovensko jednoznačne zapísalo do dejín v disciplíne plávania! V poľskom meste Glogów sa totiž konali Majstrovstvá sveta v zimnom plávaní, ktorých sa zúčastnil aj Komárňan Peter Plavec. Ten si pripísal na konto jednu zlatú a dve strieborné medaily.

Majstrovstvá sveta v zimnom plávaní sa tento rok konali počas víkendu 4. – 6. februára v Poľsku a Slovensko reprezentovalo 9 plavcov. Medzi nimi sa ocitol aj rodák z Komárna – Peter Plavec z klubu Sportfanatic. Ten súťažil všetky tri dni, domov si odnáša tri medaile. „Pôvodne som tam išiel s tým, že budem rád, ak si domov donesiem aspoň jednu bronzovú medailu,“ hovorí Peter. Plavec však hneď prvý deň ukázal, že má na oveľa viac, aj napriek nepríjemnostiam, ktoré sa im po príchode prihodili. Organizátor dostal zo Slovenska anonymnú informáciu, že máme sfalšované COVID preukazy, takže sme boli predvolaní. Našťastie sa všetky tieto hanlivé a nepravdivé informácie vyvrátili a my sme sa plne mohli sústrediť na súťaž.“

Po úvodnom privítacom ceremoniáli všetkých výprav sa začali preteky v 25 metrovom bazéne na mŕtvom ramene rieky Odra. Teplota vody dosahovala len 3 stupne Celzia a teplota vzduchu bola okolo 7°C. Počasie plavcom veľmi neprialo. Fúkal vietor a mrholilo, no aj napriek tomu si Peter hneď v prvý deň vybojoval zlatú medailu na 500m kraul. „Povedal som si, že dám do toho všetko,“ aj vďaka tejto myšlienke sa Petrovi podarilo vytesniť stres a rušivé myšlienky. Ďalšie dni už išli ako po masle, Peter sa v sobotu zaslúžil aj o druhé miesto na 1000m kraul a nedeľu zakončil tiež striebornou medailou. „V Poľsku som, okrem iného, zistil, že Slovensko reprezentujem s ďalším Komárňanom.“ Viktor Dluhoš sa nedávno pridal do klubu Vitale a dokonca aj jemu sa podarilo v Poľsku získať medailu – krásne tretie miesto na 250 metrov.

Peter je okrem iného známy aj ako plavec na otvorených vodách. Minulý rok sa s členmi partie plavcov z klubu Sportfanatic stali prvou štvorčlennou štafetou na svete, ktorá preplávala extrémne náročný Severný prieliv medzi Severným Írskom a Škótskom. Vďaka tomuto úspechu sa dostali do Guinessovej knihy rekordov.

Plavec neplánuje spať na vavrínoch ani počas roku 2022, už teraz má veľké plány s členmi tímu Sportfanatic. V auguste bude jeho ďalšia výzva zahŕňať aj napríklad miesto ako Alcatraz!