Šport 2015. 10. 26.

BAKET: Tvrdá obrana priniesla úspech, Komárno porazilo Košice

Komárňania v generálke pred európskym pohárom ukázali, v čom je ich najväčšia sila. Košice udržali na šesťdesiatke.

Basketbalisti Komárna odohrali posledný zápas pred štartom v európskej súťaži. V stretnutí 7. kola Slovenskej basketbalovej ligy ich preveril kvalitný súper z Košíc, ktorý po takmer jednoznačnom priebehu majstrovi podľahol.

Komárňania viedli od začiatku zápasu až do jeho konca. Výnimkou bol iba krátky úsek v polovici prvej štvrtiny, kedy Košičan L. Jacobo otočil trojkou z 6:4 na 6:7. Potom sa ale náskok Komárna zvýšil na takmer desať bodov, domáci prebrali opraty zápasu do svojich rúk. Kľúčovou bola druhá štvrtina, ktorú vyhral majster 15:6, zvýšil svoj náskok nad hranicu 10 bodov a v ďalšom priebehu zápasu aj na 15. Košičania sa pokúsili o zvrat, v závere zápase síce znížili na 65:60, no to už bolo na prekvapenie neskoro. Komárňania napriek menšej kríze v závere získali dva body.

Slušne naplnené komárňanské hľadisko videlo bojovný basketbal, ktorý potešil najmä milovníkov obranného poňatia hry. Body na oboch stranách pribúdali pomaly. Domácich viedol rozohrávač Umipig (17 bodov, 6 asistencií), ktorého výkony majú stúpajúcu tendenciu. Sekundovali mu už tradične P.J. Alawoya (14 bodov, 7 doskokov) a Bernard Thompson (12 bodov). Košičanov ťahal najmä pivot R. Keely (15 bodov, 5 doskokov).

Vďaka výhre nad Košicami s a Komárno vyšvihlo na druhé miesto za prvý Inter. ten má ale iba o bod viac a jeden zápas k dobru. V utorok nastúpia Komárňania vo svojej prechodnej domácej hale v Székesfehérvári a zápas skupiny N1 FIBA Europe Cupu proti bieloruskému basketbalovému obrovi z Minska.

MBK Rieker Com Therm Komárno – KB Košice 67:60 (32:21)
Najviac bodov: Umipig 17, Alawoya 14, Thompson 12 – Keely 15, Avramovič 13, Baldovský 12 – Štatistiky tu.

Povedali po zápase:

Andjelko Mandič (tréner Komárna): „Gratulujem svojmu, ale aj košickému družstvu k dnešnému zápasu. Možno to nebol príliš pekný basketbal pre divákov, ale tvrdo sa na palubovke bojovalo na oboch stranách. V prvom polčase sme výborne bránili, v tom druhom sa zlepšili aj Košice, ale až do konca sme kontrolovali duel. V poslednej štvrtine sme nemali trpezlivosť v našom útoku, a Košiciam sme tak umožnili takmer zdramatizovať tento zápas. S naším výkonom som však spokojný, oproti minulým dvom zápasom sme sa zlepšili hlavne v koncentrácii a to je dôležité. “

Roman Vido (hráč Komárna): „Dnes sa hral skôr obranný ako útočný basketbal. Vyhrali sme, čo je dobré, no najhlavnejšie je to, že sme najmä v prvom polčase dobre bránili. A práve naša dobrá defenzíva je veľmi pozitívna, pretože nás čaká v utorok duel vo FIBA Europe Cupe, preto dúfam, že nám to vydrží a podáme ešte o trochu lepší výkon v utorok ako dnes.“

Štefan Svitek (tréner Košíc): „Gratulujem Komárnu k víťazstvu, určite si ho v dnešnom zápase zaslúžilo, pretože prakticky po prvej štvrtine kontrolovali vývoj tohto duelu. Nepodarilo sa nám vrátiť tak do zápasu, aby sme to ešte viac zdramatizovali. Práve v momentoch, keď sme potrebovali ubrániť, sme aj ubránili, ale nedoskočili sme loptu, čo sa stalo až pätnásťkrát a súper z druhých šancí dával veľa bodov. Nevedeli sme sa súperovi priblížiť tak, aby sme zápas ešte viac zdramatizovali. Musíme však zdvihnúť hlavy a popracovať na chybách, ktoré sme dnes urobili, aby sa už neopakovali. Nemôžeme súpera púšťať do otvorenej obrany, doskakovať lopty, to sú veci, ktoré dnes rozhodli.“

Róbert Nuber (hráč Košíc): „Dnes bola šanca vyhrať, lenže v prvom polčase sme mali veľa strát a nechávali sme súperovi doskakovať lopty v útoku, čo bola vždy druhá šanca na kôš pre Komárno. A keď sme sa už natrápili na dvojku alebo trojku, tak prišla od súpera „ľahká“ otvorená strela a hneď bodovali aj oni. Dnes nám to nepadalo, no na to sa nemôžeme vyhovárať. Nemali sme toľko držať loptu, mali sme si ju dávať ďalej. Snažili sme sa, naša obrana dnes nebola zlá, ale neustrážili sme ich vniky pod kôš a vyhadzovanie lopty na perimeter, čo nás položilo na lopatky. “

1. INT Inter 5-3 13
2. KOM Komárno 5-2 12
3. KOS Košice 5-2 12
4. LEV Levice 5-2 12
5. PDA Prievidza 5-1 11
6. KAR Karlovka 3-3 9
7. SVT Svit 2-5 9
8. NIT Nitra 0-6 6