Šport 2015. 10. 08.

BASKET: Komárno pokorilo Levice rozdielom triedy

Levičania boli v zápase len v prvej štvrtine. Komárno dominovalo v útoku i obrane.

Druhým kolom pokračovala v stredu najvyššia basketbalová súťaž, do Komárna pricestoval rival z Levíc. Tomu sa v úvodnom kole podarilo doma zvíťaziť nad Nitrou, Komárňania prehrali v Prievidzi.

Levickým Patriotom nesadla tvrdá obrana Komárna, ktorá začala na plné obrátky fungovať v závere prvej štvrtiny, ktorú razantne dunkom ukončil krídelník Komárna Thompson. Na druhej strane palubovky sa domáci presadzovali bez väčších problémov, veď v každej štvrtine „nasúkali“ súperovi viac ako 25 bodov! Dôležitým faktorom bol doskok, v ktorom Komárňania úplne prevalcovali hostí. V konečnom účtovaní bol rozdiel v doskokoch +13 v prospech Komárna.

Domáci  svojmu súperovi ušli na rozdiel takmer dvadsiatich bodov ešte pred polčasom. Už vtedy sa dalo vidieť, že Patrioti nebudú mať síl na obrat v zápase. Naopak, Komárňania bavili domácich divákov ofenzívnym prejavom a nepoľavujúcou obranou. Počas celej tretej štvrtiny náskok ďalej domácich rástol, tesne pred jej záverom bolo 79:49.

Tréner Mandič si výraznejšiu rotáciu kádra nechal až na záverečnú štvrtinu. Výborne sa uviedol rozohrávač Haviar, ktorý za posledných desať minút zápasu vystrelil štyrikrát – z toho jednu trojku – a všetko trafil. Pridal aj tri asistencie a celkovo kvalitne dirigoval hru majstra. Vypýtal si tak od trénera viac minút v ďalších bojoch.

Až sedem hráčov Komárna nastrieľala v stredu večer dvojciferný počet bodov. Komárnu sa pred domácim publikom darilo, nebolo tak prekvapením, že pokorili stovku a zápas zaslúžene vyhrali.

MBK Rieker COM-therm Komárno – EUCOS Levickí Patrioti 109:73 (26:21,27:13,28:20,28:19)
Komárno: Halada 18, Vido 17 & 10 doskokov, Alawoya 15, Thompson 13, Umipig 11 (Bilič 10, Haviar 10, Kozlík 8, Kratochvíl 7, Kurthy 0, Marchyn 0, Maslík 0)
Levice: Žiak 15, Markovič 9, Rusin 8, Valentine 6, (Klár 4, Drapák 0, Marchyn 0)
TH: 19/26 – 6/11, Trojky: 14 – 4, Fauly: 24 – 15; Rozhodovali: Lamoš – Margala – Hudec

Povedali po zápase:

Andjelko Mandič (tréner Komárna): „V prvom rade sme odohrali veľmi dobrý zápas, najmä v obrane, z ktorej sme potom prechádzali do rýchlych protiútokov a s tým nám následne rástlo sebavedomie v útoku. Síce sme začali mäkko, no potom sme začali kontrolovať doskočené lopty a vzápätí sme ustrážili aj celý zápas v náš prospech. Zaslúžene sme dnes vyhrali. Nášmu dnešnému súperovi z Levíc želám veľa úspechov v ďalších zápasoch.“

Milan Žiak (hráč Levíc): „Vedeli sme o Komárne, že hrajú rýchly basketbal, a že budú aj tento rok hrať ten štýl hry, ktorý hrali posledné roky, a aj sme sa na to pripravovali. Prvú štvrtinu sme zachytili, druhá nám odišla, dostali sme ľahké koše z protiútokov a z prečíslenia. Nejakým spôsobom sme sa rozpadli. Neviem, či to nebol problém v hlavách chalanov. To sa nám jednoducho nemôže stávať. Do ďalšieho zápasu musíme nastúpiť úplne inak a bojovať do konca.“

kolo dátum domáci hostia výsledok/detaily
1. 03.10.2015 18:00 BC Prievidza MBK Rieker COM-therm Komárno 84:75 (37:44)
2. 07.10.2015 18:00 MBK Rieker COM-therm Komárno EUCOS Levickí Patrioti 109:73 (53:34)
3. 11.10.2015 18:00 BK Inter Incheba Bratislava MBK Rieker COM-therm Komárno »
4. 14.10.2015 18:00 MBK Rieker COM-therm Komárno BK Iskra Svit »
5. 17.10.2015 18:00 MBK SPU Nitra MBK Rieker COM-therm Komárno »
6. 21.10.2015 18:30 VŠEMvs Karlovka Bratislava MBK Rieker COM-therm Komárno »
7. 24.10.2015 18:00 MBK Rieker COM-therm Komárno TÚ Slávia Košice »
9. 31.10.2015 18:00 MBK Rieker COM-therm Komárno BK 04 AC LB Sp. Nová Ves »

(tk, foto: Dunatáj)