Šport 2015. 10. 27.

BASKET: Premiéra pod európskymi košmi. Komárno na vysokého favorita nestačilo

Komárňania vstúpili do basketbalovej Európy prehrou proti favoritovi z bieloruského Minska.

Zverenci trénera Andjelka Mandiča sa v utorok večer predstavili v pohárovej Európe. V ich prvom medzinárodnom meraní síl ich čakal jasný favorit zápasu i najpravdepodobnejší postupujúci zo skupiny N Tsmoki-Minsk.

Bielorusi po jednoznačnom priebehu zvíťazili 90:68 a v Europe Cupe si pripísali prvú výhru.

Niekoľkonásobný bieloruský šampión vyhral pohodlne systémom štart-cieľ. Jediným momentom, kedy sa Komárno dostalo do vedenia, bol úvodný trestný hod Bernarda Thompsona. Zápas mohol byť dlhší časový úsek vyrovnanejší, keby domácim hráčom nevyskakovalo toľko lôpt z koša. Na druhej strane však Minsk kopil chybné prihrávky pri brejkoch a minul veľa otvorených striel za tri body. Napriek tomu mali hráči Minska skvelú až 71 percentnú úspešnosť z poľa.

Komárňanom zrejme zväzovala ruky nervozita. Od úvodu im nepadali ani otvorené strely a tak ich skóre narastalo len veľmi pomaly. Minsk si rýchlo vybudoval náskok, po Marasovom koši viedli už 5:14. Time-out pomohol domácim upokojiť sa a do konca štvrtiny znížiť na 12:18, v úvode druhej periódy dokonca rukou Kozlíka na 15:18. To bolo však naposledy, čo Komárňania videli svojho súpera zblízka. Do polčasu bolo opäť o 11, po troch štvrtinách o 22.

Napriek tomu, že sa v Székesfehérvári nehral vyrovnaný basketbal, Komárňanov zdobila bojovnosť, ktorú podporovali aj fanúšikovia, ktorí na domáci zápas vycestovali. Strelecky sa trápili azda všetci hráči Komárna, najciteľnejšie chýbali body a asistencie Umipiga. Minsk jasne dominoval na oboch stranách ihriska. Minsk potiahol perfektný Američan G. Stutz (24 bodov, 11 doskokov), ktorému padla do koša každá jedna lopta a po celý zápas si s ním Komárňania nevedeli dať rady. Aj vďaka jeho výkonu preskákali Bielorusi Komárno 42:29.

V konečnom dôsledku si Komárňania hanbu nespravili, a to aj napriek vysokému vedeniu súpera. Ak by prvý zápas proti gigantovi z Bieloruska dopadol inak, bolo by to obrovským prekvapením na úkor súpera, ktorý zažíva skvelý vstup do novej sezóny.

MBK Rieker COM-therm Komárno – Tsmoki-Minsk 68:90 (12:18, 15:22, 18:27, 23:23) – Štatistiky tu
Najviac bodov: Kozlík 13, Thompson 10, Halada 9 – Stutz 24, Maraš 15, Gray 12