Šport 2010. 10. 16.

Basketbalisti dnes v Dunajskej Strede už o 16:00!

Po malej prestávke spôsobenej nepárnym počtom účastníkov extraligy sa v 6. kole stretnú basketbalisti MBK Rieker Komárno s Nitranmi. Prím by v tomto zápase budú hrať zrejme zahraniční hráči pod košmi.

Jeden z najambicióznejších klubov, ktorý na Slovensku pôsobí, minuloročný účastník finálových bojov a ligový majster spred dvoch rokov. Aj tento rok sa pod Zoborom rysuje veľmi silná zostava, ktorej bude len ťažké vzdorovať! Nitra totiž pred sezónou obmenila veľkú časť kádra a poznateľne aj hru. Z minulého roka ostali len nám známy FIlip Lehman a dvojica Vido – Žiak, ktorá však veľa priestoru na palubovke nedostáva.

Mierne kontroverznou posilou nitrianskeho tímu pre tento rok je Pavel Bosák. Toho fanúšikovia v Nitre neprijali práve s nadšením, hlavne pre jeho povesť hráča, ktorý sa nebojí “pochytiť” s rozhodcami, alebo aj hráčmi súpera. Navyše len týždeň pred štartom extraligy odišiel do talianskej Verony na mesačnú skúšku. Napokon sa z nej vrátil naspäť pod Zobor a zatiaľ stihol odohrať iba jeden zápas – v zatiaľ poslednom kole pomohol svojim poraziť doma Levice 101:88. Prispel slušnými osemnástimi bodmi.

Najväčšia pozornosť sa však upiera na trojicu Američanov – rozohrávač Ronald Moore (cca 20 bodov a 8 asistencií na zápas), krídelník JJ Montgomery (cca 20 bodov na zápas) a forward Duane Erwin (cca 12 bodov a 7 doskokov na zápas). Navyše aj ostatní hráči sú nebezpeční, hlavne Lehman a Tomek.

Nitra je silná hlavne po košom, veď okrem prvého zbabraného zápasu s Handlovou preskákali každého. V zápase s Pezinkom dokonca zaznamenali o dve desiatky doskokov viac! Bude teda zaujímavé sledovať, ako sa s touto podkošovou dominanciou popasujú Jackson a Burrows! Nitrania pritom spoza oblúka strieľajú len málokedy, zatiaľ v žiadnom zápase nezaznamenali viac ako 4 úspešné trojky, najčastejšie iba dve. Nitra to tento rok neskúša ani zo strednej vzdialenosti a ťaží zo spomínanej sily pod košom, k čomu pridáva spoľahlivé trestné hody.

Podľa posledných informácií sa Komárnu zranil kapitán Martins Berkis, čo je citeľná strata hlavne v útoku a zrejme dostanú viac priestoru Mišinský s Klárom. Richard Mišinský sa však zatiaľ bodovo nechytá. Pravdou však je, že streľbu ani neskúša. Na ihrisku strávil v priemere niečo menej ako 10 minút a ‘za tri body’ si drží bilanciu 4 z 9. Vlado Klár strávil na ihrisku priemerne dvakrát toľko času a svoje strelecké štatistiky drží na slušných 61% ‘za dva’ a 40% ‘za tri body’. Pravdou však je, že s jeho početnosťou streľby to robí len 8 bodov na zápas, čo pramení hlavne z nízkej úspešnosti trestných hodov.

Ako môže Komárno uspieť? Musia sa jednoznačne chytiť Burrows a Jackson už od začiatku, pýtať si fauly v podkošových súbojoch a nenechať sa rýchlo vyfaulovať. Podstatný bude výkon z lavičky a to, nakoľko si CJ a KINO budú môcť oddýchnuť. Dôležité bude tiež ubrániť rozohrávača Moora. Otázne je, či to Dubovský, JJ a Klár dokážu a tiež, či Burrows a Klár budú schopní premieňať trestné hody. Držme im palce!

Náš tip je, že hviezdou ‘domácich’ bude konečne Johnathon Jones. Dosiahne bezpečne double-double – Rozdá viac ako 10 asistencií a vsieti viac ako 20 bodov.

Ešte pripomeniem, že sa hrá v Dunajskej Strede v novej športovej hale na ulici Trhovisko pri futbalovom štadióne o 16:00! Príďte v červenom!

Vyjadrite svoj názor