Šport 2011. 11. 05.

Bilancujeme MBK Rieker Komárno po prvej štvrtine sezóny 2011/2012

Sme po prvej štvrtine. Aký je stav?

Zmeny v kádri
MBK Rieker Komárno vstúpilo do sezóny 2010/2011 bez kompletného kádra. Napriek veľkej snahe vedenia uzavrieť kvalitný káder dostatočne skoro pred sezónou, sa nepodarilo začať sezónu s kompletnou súpiskou. Turbulencie sme zaznamenávali tak na postoch pivotov, ako aj krídel. Treba však povedať, že takmer každá zmena, či výmena viedla k pozitívnemu výsledku, aj keď nebola plánovaná, či chcená …

Ďalšie posilnenie kádra, alebo výmeny už očakávať nemôžeme. Vzhľadom k finančnej situácii a rozbehnutej sezóne by to bolo nemožné, ba aj nelogické. Niekedy však chýba hráč, ktorý by sa nebál vnikať do koša, alebo by bol nebezpečný spoza oblúka, čo sme pociťovali najmä pri výpadku Martina Bilíka, ktorý spôsobilo zranenie.

Kde sú?

MBK Rieker Komárno začalo prípravu na sezónu s iným kádrom, aký behá po ihriskách dnes. odísť muselo až 6 hráčov. Čo sa s nimi deje?

Michal Maslík je momentálne na nútenej prestávke od basketbalu pre zranenie zo začiatku prípravy na túto sezónu. Jeho ďalšia kariéra je otázna.
Ivan Papp to skúša s maďarským prvoligistom Marso-Vagép Nyíregyháza KK. Odohral dva zápasy s bilanciou 1:1, v oboch vsietil dva body. Vyzerá to tak, že rady NIKK by mohol posilniť aj Laslo Robert, zatiaľ ho však bolo iba vidieť …
Bernard Toombs po neúspešnej skúške v Maďarsku dnes zarezáva v švédskom Eco Örebro, kde síce dosahuje priemerne 13 bodov a 10 doskokov na zápas, no Eco je zatiaľ s bilanciou 0:8 jasným outsiderom, pričom veľkú časť zápasov prehral tento účastník najvyššej švédskej súťaže o viac ako 20 bodov.
Brendon Polk opustil káder nešťastne a neplánovane z rodinných dôvodov. Polkster sa momentálne basketbalu nevenuje.
O americkej mediálnej hviezde Seanovi Kowalovi dnes nemáme nijaké informácie. Z klubu sa musel na vlastné náklady porúčať, keď po príchode do Komárna pre zdravotné problémy nezvládol odtrénovať kompletne ani jednu tréningovú jednotku. Svoje zdravotné problémy klubu pri jednaní zatajil.

S kádrom môžeme byť spokojní
Aj keď je z finančných dôvodov podobne úzky a náchylný na zranenia a herné výpadky, ako minulý rok. Nemôžeme si dovoliť stratiť z rotácie prakticky žiadneho hráča.

J.C. Mathis si svoju prácu v defenzíve odvedie.

Doposiaľ je tak trochu sklamaním J.C. Mathis, od ktorého sme čakali väčšiu početnosť streľby zo strednej vzdialenosti (úspešnosť streľby má 55%)  i doskokov. Jeho výkony však ovplyvňoval jeho neskorý príchod do Komárna, ako aj problémy so zubami, ktoré ‚museli ísť von‘ a tak veríme v zlepšenie skúseného 29 ročného harcovníka.

Veľkým prínosom pre tím sú skúsený Honza Kratochvíl a mladý Slovinec Siniša Bilič, ktorí k tímu prišli až dodatočne. Honza odvádza kvantum práce tak v obrane, ako aj v útoku s najvyššou úspešnosťou streľby v tíme. Siniša podal niekoľko vynikajúcich výkonov – napríklad s Nitrou (15 bodov, 7 doskokov a 3 asistencie), či v Handlovej (23 bodov a  6 doskokov).

Jednoznačným lídrom MBK je Johnathon Jones. JJ sa stal miláčikom publika ešte v minulej sezóne, no tento rok jednoznačne ťahá MBK dopredu. Iba v jedinom zápase (v Handlovej) nedokázal dať viac ako 10 bodov. S priemerom 18 bodov a 5 asistencií na zápas patrí k tomu najlepšiemu, čo po extraligových ihriskách momentálne behá.

Lídrom na ihrisku je Johnathon Jones s priemernými štatistikami 18 bodov a 5 asistencií na zápas.

Zažili sme všetko
Hodnotiť tím komplexne po prvej štvrtine je veľmi ťažké. Vystihol to tréner Peter Bálint, ktorý pre portál eBasket.sk označil prvú časť ako striedavo oblačnú. Z výkonov sme snáď zažili už všetko. Báli sme sa o výsledok v Bystrici, ktorá dvakrát ‚oskalpovala‘ naše vysoké vedenie, no napokon sme vyhrali. Prehrali sme však v druhom kole v zápase, v ktorom sme takmer po celý čas viedli a hostia zo Svitu otočili až dve minúty pred koncom. V Prievidzi sme počas celého zápasu ťahali za kratší koniec. Štvrté kolo prinieslo krásnu 40 minútovú basketbalovú bitku s Nitrou, ktorú sme navyše vyhrali.

V piatom kole sme zopakovali ‚banícky výkon‚ nehodný výhry, aby sme v 7. kole zaslúžene porazili Levice v zápase, ktorý sme kontrolovali po celých 40 minút. Na palubovke Spišskej Novej Vsi sme v poslednej časti hry nastrieľali neuveriteľných 41 bodov (počas predchádzajúcich troch štvrtín dohromady iba 38!), pričom sám JJ zaťažil konto súpera 21 bodmi! A napokon so Žilinou sme sa v zatiaľ poslednom zápase riadne natrápili, no pred spokojným domácim publikom vyhrali.

Pravdou je, že sme dokázali z ôsmich zápasov päť vyhrať. Štyri výhry boli nad štyrmi semifinalistami z minulého roku – nad Levicami, Spišskou Novou Vsou, Nitrou a Žilinou. Stratili sme však body u oboch ‚Baníkov‘ a tiež v domácom zápase so Svitom. „Po niektorých zápasoch mám pocit, že už sme zohratí a predvádzame taký basketbal, aký chceme hrať. Lenže následne odohráme nevydarené stretnutie a moje pocity sú úplne odlišné. Neviem, čím to je. Možno je to ovplyvnené tým, že inak hráme doma ako vonku, čo je špecifikum slovenskej extraligy. Ďalším dôvodom môže byť fakt, že naša koncentrovanosť na niektoré súboje nie je optimálna,“ zhodnotil pre eBasket svoje dojmy Peter Bálint.

Výkony MBK označil tréner Peter Bálint za striedavo oblačné.

Chodí plná hala
Vedenie i hráčov hreje pri srdci pocit naplnenej športovej haly. A nielen to! Stáva sa milým zvykom, že veľká časť divákov aktívne povzbudzuje počas celého zápasu a hra tímu z juhu Slovenska sa im zjavne páči. Uvidíme, ako sa hala bude plniť v druhej štvrtine zápasov, ktoré odohráme pred domácim publikom v stredu. Dnes majú ešte Komárňania voľno, prvú odvetu okúsia práve v stredu s Banskou Bystricou, ktorú v druhom kole porazili o jediný bodík. Bystrica je zatiaľ posledná, keď dokázala vyhrať iba jediný zápas a to s jasným favoritom z Nitry.