Kultúra 2010. 10. 11.

Bližšie info o Jazzových dňoch v Komárne sú tu!

22. október je tu ako na koni a tak je načase dať vám bližšie informácie ohľadom Jazzových dní v Komárne!

Ako sme vás už informovali, aj tento rok  sa v Komárne uskutoční sprievodná akcia Bratislavských jazzových dní, v rámci ktorej vystúpi najlepší súčasný slovenský gitarista Andrej Šeban, Miklós Lukács Quintet, ktorý zaujme cimbalom a americké trio hrajúce zmes jazzu, soulu a tanečnej hudby – Tortured Soul.

Jazzový mini-festival sa uskutoční v MsKS, so začiatkom o 19:00. “Nie sú určené presné časy, pretože kapely si niekedy rady po určenej dobe ešte trochu zajamujú. Je to taký pohodový festival,” povedal Zoltán Pézmán, jeden z organizátorov festivalu. O občerstvenie počas niekoľkohodinového piatkového zážitku sa postará sponzor festivalu Krušovice, ktorý sľubuje pivko za dobrú cenu.

Získať ďalšie informácie môžete na telefónnych číslach 0905 892 257 a 035/7713550. Na týchto číslach je tiež možné si objednať na Jazzové dni. Keďže organizátorom ide hlavne o to, priblížiť Komárňanom skvelú hudbu, lístky na tohtoročné “džezáky” stoja len 7€.

ČO? Bratislavské Jazzové Dni Komárno
KEDY? 22. október od 19:00
KDE? MsKS, Komárno

Andrej Šeban (SK)
Najlepší gitarista, multiinštrumenalista súčasnosti na Slovensku. Môžme poveadť, že Andrej Šeban je pán muzikant. Po hre v rôznych zoskupeniach sa v súčasnosti venuje sólovej kariére. V Komárne vystúpi po prvýkrát. Jeho hudba nie je jednoduchá, vyžaduje si sústredenosť. Je tomu tak aj preto, lebo hrá hudbu budúcnosti, akoby Andrej nežil v roku 2010. Jeho koncert bude veľký zážitok.

http://andrejseban.ning.com/

Lukács Miklós Quintet (H)
Špecialitou kvintetu Miklósa Lukácsa je up-to-date world fusion, ktorý sa drží tradícií jazzu. Tajomstvo zvuku skupiny je zdanlivo jednoduché: najvýraznejšie mladé maďarské jazzové talenty uplatňujú svoj tvorivý prístup. Quintet ignoruje väčšinu európskych hudobných rutín: rytmy čerpajú z bohatosti a zložitosti indického systému Tala, melódie a harmónie strážia prítomnosť progresívneho jazzu.
Miklós Lukács Quintet je telesom 21. storočia – napriek tomu, že všetci členovia hrajú na akustických nástrojoch, takáto hudba by nemohla vzniknúť ani pred desiatimi rokmi. Cimbalista Miklós Lukács je jedným z najkreatívnejších umelcov svojej generácie. Hudba Quintetu sa priznáva k všetkým dedičstvám z histórie Lukácsovho hudobného nástroja: cimbal je u nás symbolom cigánskej hudby, no svoj prastarý pôvod má v Perzií. Zvuk cimbálu je v tomto prípade zároveň organicky zabudovaný do kontextu súčasného jazzu. Inovatívna fúzia vznikla nielen vďaka mimoriadnej otvorenosti voči hudbe ako takej – ale aj vďaka osobným skúsenosiam hudobníkov v USA a v Indií.

Miklós Lukács – cimbál
Kristóf Bacsó – saxofón
Péter Szalai – tabla
Mátyás Szandai – kontrabas
András Dés – perkusie, bicie

www.myspace.com/mikloslukacs

Tortured Soul (USA)
Tortured Soul sa zrodil z dobrodružného presvedčenia, že moderná tanečná hudba môže byť vykonaná kompletne naživo. Tortured Soul je z Brooklynu, tanečné parkety plní na celom svete. Trio so spievajúcim bubeníkom na čele hrá dychberúci mix jazzu, soulu, a tanečnej hudby.
Tortured Soul zažiaril na začiatku nového tisícročia: v rokoch 2001 a 2002 sa objavili tri megaúspešné hitovky “I Might Do Something Wrong,” “Fall In Love” a “How’s Your Life”. Ako živá kapela začala trojica pekelných hudobníkov fungovať až v roku 2003. Show Tortured Soul je medzitým už legendárna – ako jediná kapela na svete dokáže dokonale rozbabrať návštevníkov londýnskeho tanečného klubu Fabric, aj pätnásťtisícové obecenstvo na Montreal International Jazz Festival.
Štýl Tortured Soul predpovedá budúcnosť na plné obrátky pri ozvene minulosti. Kombinujú starú školu funku a soulu s razanciou súčasnej tanečnej hudby. Ostatný album “Did You Miss Me” z roku 2009 ponúka surový soul a infekčný groove – podľa kultového jazzového DJa Gillesa Petersona budúcnosť house music sa volá Tortured Soul.

J. Christian Urich – spev, bicie
Ethan White – klávesy, spev
JKriv (Jason Kriveloff) – basa, spev

www.torturedsoulmusic.com