Región 2014. 01. 05.

Časové cestovné lístky na vlak si už kúpite cez internet

Nákup časových cestovných lístkov pre osobnú železničnú dopravu sa rozšíril. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spustila internetový predaj aj na časové predplatné lístky.

Prostredníctvom stránky www.slovakrail.sk už možno bez zdržiavania sa pri pokladnici na stanici nakupovať lístky platné vo vymedzenom časovom období.

Nákup časových cestovných dokladov je možný najviac 60 dní pred začiatkom platnosti a najneskôr v prvý deň platnosti lístka. Predaj vybraných druhov lístkov cez internet na vnútroštátne vlaky umožňuje ZSSK od roku 2004.

Zmena nastala pri vrátení lístka

Cestovné lístky sa síce naďalej kupujú na konkrétny vlak, cestujúci však môže meniť rozhodnutie a využiť alternatívne nasledujúce vlaky na tej trase a v deň platnosti lístka.

Platí to aj pre lístky na IC vlaky. Lístok cez internet sa dá kúpiť na poslednú chvíľu, až do 15. minúty pred odchodom vlaku.

Zásadná zmena nastala pri vrátení internetového cestovného dokladu. Pokiaľ sa cestujúci rozhodne necestovať, lístok je možné vrátiť cez internet prostredníctvom on-line formulára.

V prvej polovici tohto roka sa budú rozširovať ešte ďalšie služby internetového predaja lístkov. Malo by ísť o rozšírenie predaja aj do Českej republiky.

Cieľom ZSSK je v priebehu roka 2014 dosiahnuť, aby sa 5,5 percenta tržieb z prepravy osôb realizovalo internetom.

Za jedenásť mesiacov roka 2013 predala ZSSK cez internet o vyše 30 percent viac lístkov ako za rovnaké obdobie pred rokom. Túto formu predaja využívajú desaťtisíce ľudí každý mesiac.

(zdroj: webnoviny.sk, ilustračné foto)