Mix 2020. 01. 20.

Čo sa udialo v Komárne v roku 2019?

Rok 2019 ubehol ako každý iný, avšak mesto si aj vďaka nemu môže pripísať na konto niekoľko úspechov. Či už hovoríme o skupinových alebo víťazstvách jednotlivcov, určite stojí za povšimnutie si pripomenúť najlepšie momenty a úspešné udalosti z uplynulého roku.

Mesto

Jedna z najvýznamnejších historických objektov v Komárne sa začiatkom roka 2019 dočkala zvečnenia. A nie hocijakým spôsobom, ale rovno v 360° si nadšenci histórie môžu vychutnať krásy pevnosti v Komárne priamo zo svojej obývačky.

Mesto sa zapojilo do kampane 480, ktorej cieľom je znížiť produkciu odpadu a zároveň zvýšiť jeho recykláciu. Vedenie v tomto smere vyčlenilo financie na obnovu kontajnerov, zabezpečenie podmienok v školách triediť odpad a šetriť prírodu a z iného fondu prispieva na vybudovanie ich komunitných záhrad. Okrem toho sa osveta z dielne 480 šíri aj na rôznych udalostiach v meste, festivaloch a prednáškach aj vďaka čomu bolo mesto Komárno ocenené v súťaži Enviromesto za „komplexnú kampaň 480 na podporu životného prostredia“.

Obnova školských kuchýň sa tiež stala prioritou mesta v minulom roku. Spolu bolo obnovených 5 kuchýň v základných školách a vytvorená úplne nová kuchyňa v ZŠ Rozmarínová.

Poslanci v mestskom zastupiteľstve odhlasovali návrh na bezplatnú hromadnú dopravu v meste. Zmeny budú zavedené od januára 2020 a Komárno sa tak stane prvým mestom na Slovensku s bezplatnou hromadnou dopravou.

Mestská časť Komárna Nová Stráž sa dočkala obnovných prác na streche kultúrneho domu. Pošta 4 na Hlavnej ulici je tak dočasne presunutá do Komárna.

Onkocentrum v Komárne pomohlo za rok takmer 900 pacientom. Onkológia sa za jediný rok vypracovala na popredné miesto a stala sa dôležitou súčasťou siete moderných onkologických stredísk na Slovensku.

Ľudia

            Peter z Komárna sa rozhodol, že si raz splní svoj sen. To sa mu podarilo minulý rok, kedy dokončil renováciu svojej ikonickej Tatry 603. Tento proces mu ale zabral nemálo času, takmer 4 roky.

            Učiteľ biológie a chémie Marek Tóth na Základnej škole na Rozmarínovej ulici bol za svoje aktívne učiteľské pôsobenie nominovaný na ocenenie Učiteľ roka 2019.

            Komárňan Štefan Hamran bol zvolený za predsedu združenia protiteroristických jednotiek. Veliteľ útvaru osobitného určenia Prezídia Policajného zboru, známeho aj ako Lynx Commando bude Atlasu predsedať štyri roky. 

            Dobrý skutok sa dobrým odpláca. Týmto heslom sa riadili žiaci terajšej 7.A na ZŠ J. A. Komenského v Komárne, vďaka čomu sa zaslúžili o nomináciu na Detský čin roka 2019. Príbeh o Matteovi a jeho spolužiakoch jednoznačne stojí za povšimnutie a zahrial pri srdci nejedného z nás.

            Komárňanský študent Gymnázia Ľ. J. Šuleka Matúš Béber získal za svoje študijné úspechy ocenenie od ministerky školstva. Za jeden z Matúšových najväčších úspechov sa považuje získanie striebornej medaily na medzinárodnej geografickej olympiáde v Hongkongu.

Kultúra

Folklórom inšpirovaný súbor Slovenskí rebeli z Komárna vystúpil v zahraničí. Pod názvom Komárňan reprezentovali našu krajinu v okolí francúzskeho mestečka Saujon. Okrem toho spolu s dramatickým krúžkom Dramaťák odohrali na domácej scéne 41 predstavení pred vypredanými javiskami. Aj v minulom roku tradične usporiadali Ujcom mini festival v Hornej Zlatnej.

Mestské kultúrne stredisko v Komárne získalo nové vedie, ktoré hneď v roku 2019 prinieslo do inštitúcie hudobníkov ako napríklad Rúzsa Magdi alebo Budapest Bár.

Komárňanský komorný orchester, ktorý oslavoval 53 rokov, usporiadal tradičný slávnostný koncert, na ktorý bola pozvaná široká verejnosť.

Šport

Oblasť Mŕtveho ramena Váhu bola vždy atraktívnym miestom, avšak od minulého roka sa záujemcovia o vodné športy môžu tešiť aj na možnosť vypožičania vodných bicyklov a člnov.

Plavci Delta klubu Komárno si pripísali za minulý rok mnoho úspechov, medzi nimi získal Alex Kušík titul majstra SR v kategórii Open a Miriama Szászová získala rekordne 9 zlatých medailí, čím sa stala najúspešnejšou účastníčkou majstrovstiev SR v plávaní za rok 2019.

Komárňanský tím mladých tanečníčok sa môže pýšiť titulom majsteriek Európy. Na tanečnej súťaži X.Stage Dance European Championship v maďarskom Balatonfürede obhájili svoje tanečné schopnosti a prvenstvo získali hneď v niekoľkých kategóriách.

Komárňanka Mariana Petrušová sa stala majsterkou Európy v rýchlostnej kanoistike. Na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov si vyslúžila zlatú medailu v disciplíne K1 na 1000 metrov.

Slovenský štvorkajak v podobe Komárňanov Erika Vlčeka, Adama Boteka a ich členov Samuela Baláža a Csabu Zalku obsadila vo finále na majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike 3. miesto. Štvorica si takto vybojovala miestenky na Olympijské hry 2020 v Tokiu.

Región

            Úspechom sa môžu tešiť aj mestá a obce v okolí Komárna. Nesvady v roku 2019 slávnostne otvorilo svoje termálne kúpalisko, ktoré je otvorené počas celého roka a v letnom období je sprístupnených až 5 bazénov.

            Novým atrakciám sa od roku 2019 môže pýšiť aj Ekofarma vo Veľkom Léli. Popri pešej túre po novom môžete sedieť v kočiari ťahanom koňmi a tak preskúmať 350-hektárový areál plný prírodných krás. Vodný svet ostrova tiež môžete zažiť aj napríklad z nového člna.

            V Zlatnej na Ostrove bol odovzdaný vidiecky dom. Táto 250-ročná historická budova bude v budúcnosti slúžiť ako prírodovedné múzeum a bude tiež miestom pre rôzne kultúrne a environmentálne aktivity.

            Nesvady si prevzali dokument o povýšení na mesto od ministerky vnútra Denisy Sakovej. Titulom mesta sa tak Nesvady môžu pýšiť od 1. januára 2020.