Kultúra 2019. 05. 16.

Noc múzeí v sobotu prinesie bohatý program počas celého dňa pre malých i veľkých

Ako už každý rok, aj tento sa tradične koná udalosť Noc múzeí, ktorej súčasťou sú múzeá po celom Slovensku. Mesto Komárno tiež drží krok s udalosťami, a tak sa na bohatý program v sobotu 18. mája môžu tešiť rôzne vekové kategórie.

Bohatý program múzejného komplexu sa bude odohrávať v každej z budov Podunajského múzea. Program bude prebiehať počas dňa od 14:00 do 23:00 a vstup je voľný. Okrem toho sa budú konať nočné prehliadky v pevnosti, alebo za kultúrou môžete vycestovať aj do neďalekého Hurbanova.

Budova múzea a knižnice v Komárne

V budove Múzea a knižnice na Palatínovej 8 sa návštevníci môžu tešiť na rôznorodý program už od ranných hodín. Od 9:00 do 20:00 sa v vo dvore budovy múze a knižnice bude konať výstava a poradenstvo v oblasti BONSAI. Tvorivé dielne budú prebiehať v poobedných hodinách od 14:00 do 23:00. Na mikroskopické pozorovania a tvorivé dielne v prírodovednej výstave sa deti môžu tešiť počas workshopu s názvom Tajomstvá ľudského tela a na umelcov sa môžu zahrať v obrazárni pri tematike Malí umelci. Od 17:00 do 18:00 bude tiež súčasťou programu ukážka historickej lukostreľby lukostreleckého klubu Fekete Sólyom. Okrem sprievodného programu sú k nahliadnutiu aj stále expozície múzea od 14:00 do 23:00.

Kultúrny palác

Na Palatínovej 13 budú od druhej popoludní sprístupnené stále expozície s názvom Historický vývoj Komárna a okolia od praveku do roku 1849 a národopis regiónu a Karol Harmos (1879-1956) komárňanský maliar. Od 15:00 do 18:00 sa verejnosť môže tešiť na tvorivé dielne s názvom Pekné vecičky z našej dielničky. Súčasťou bude práca s filcom, keramikou a sadrou alebo priučenie sa servítkovej technike či výrobe šperkov.

Zichyho palác

Súčasťou programu je tiež aj budova na Námestí gen. Klapku 9, kde sa môžete ponoriť do sveta čokolády. Počas celého dňa bude totiž sprístupnená výstava s názvom Čokoláda – sladké pokušenie. Putovná výstava venovaná aj výrobe čokolády pobudne v meste do 25. mája.

Nočná prehliadka pevnosti

V rámci Noci múzeí budete mať tiež možnosť nahliadnuť do útrob pevnosti aj počas nočných hodín a to od 20:30. Prehliadka bude obohatená a sprievodcov s fakľami, pričom usporiadatelia žiadajú tiež návštevníkov o prinesenie si aj vlastných svietidiel. Na prehliadku je potrebné sa registrovať, čo môžete urobiť e-mailom na adresu marketing@podunajsko.com, telefonicky na čísle  +421 948 830 202 alebo osobne v kancelárii (KIK, Námestie gen. Klapku 1.). Poplatok za prehliadku je 5 € pre dospelú osobu, deti do 12 rokov majú vstup zadarmo a do 18 rokov je vstup za 3 €. Prehliadky sa môžu zúčastniť deti pod 16 rokov len s dospelou osobou. Organizátori zároveň upozorňujú, že účasť na programe návštevníci uskutočňujú na vlastnú zodpovednosť.

Múzeum Mikuláša Thegeho Konkolyho v Hurbanove

Múzeum si pre návštevníkov pripravilo expozíciu o vývoji astronómie v Hurbanove po roku 1918 a okrem toho bude sprístupnené aj planetárium, pričom budú vstupy možné každú celú hodinu od siedmej večer do 22:00. V historickej budove tiež prebiehať ukážka pozorovacej techniky a v prípade priaznivého počasia sa uskutoční aj pozorovanie nočnej oblohy. Poplatok za vstup je 1€, v prípade návštevy planetária, program je inak bezplatný.

Zdroj: www.nmag.sk