Mix 2020. 07. 20.

Cyklista Kamil Kovács: Pri jazde na dlhých tratiach treba byť „zrastený“ s bicyklom

Cyklistika je v Komárne veľmi obľúbeným športom. Vďaka cyklotrasám je možné dostať sa do okolitých miest a obcí, ale napríklad aj do Bratislavy alebo Štúrova. Kamil Kovács pozná potenciál nielen týchto miest, ale počas svojej cyklistickej kariéry navštívil mnoho cyklistických destinácií a súťaží aj v zahraničí.

Ako dlho sa venujete cyklistike ako takej?

Cyklistike sa venujem už od detstva, ale závodne som začal až keď som odštartoval svoje podnikanie. Takže od  90-tych rokov chodím na horské maratóny.

Za ten čas ste získali mnoho ocenení. Na ktoré z nich ste najviac hrdý?

Odtiaľ síce nemám ocenenie, ale najvýznamnejší bol pre mňa Grundig World Cup v roku 1998, ktorého jedno kolo bolo usporiadané v Budapešti. Zúčastnil som sa aj najvýznamnejšieho mountain bike maratónu v strednej Európe, kde už samotná účasť bola pre mňa niečím výnimočným. Čo sa týka celkovo ocenení, tak ťažko si vybrať nejaké obľúbené, všetky majú niečo do seba.

Čo si majú laici predstaviť pod pojmom cyklistický maratón?

Sú dva typy maratónov – cestné a horské. Cestné sa jazdia po asfaltových cestách, kým horské v náročných terénoch. Pojem maratón tu však nepredstavuje dĺžku 42 kilometrov, ako to je napríklad pri behu, dĺžka trate je závislá od danosti terénu v mieste  usporiadania. Môže to byť 30 kilometrov, 45km, 70km alebo až 100 kilometrov. Treba si to avšak predstaviť tak, že na 50 kilometrovom okruhu môže byť až 1000 metrové prevýšenie. To je, ako keby ste 8x  vyšliapali na vrchol veľkého komína našej teplárne.

Aká bola najdlhšia trať, ktorú ste absolvovali?

Extrémne dlhé trate ja osobne nejazdím, ale asi najdlhšia jazda bola okolo Balatonu, čo bolo 220 kilometrov za 9 hodín.

Akú predprípravu si vyžaduje účasť na takýchto dlhých tratiach?

Určite neodporúčam sa len tak vybrať na dlhú trať. Je potrebná fyzická predpríprava a pri jazde na dlhých tratiach treba byť „zrastený“ s bicyklom. Väčšinu ľudí pri bicyklovaní bolí zadok, zápästia aj plecia a neuvedomujú si, že to je predovšetkým preto, lebo málo jazdia. Kvalitné sedlo je veľmi dôležité, ale aj to najkvalitnejšie bude zo začiatku vždy tlačiť. Konkrétne v prípade jazdy okolo Balatonu hovoríme o predpríprave, ktorá by mala trvať minimálne dva až tri mesiace, pričom by bolo vhodné trénovať aspoň trikrát do týždňa po 40 kilometrov.

„Väčšinu ľudí pri bicyklovaní bolí zadok, zápästia aj plecia  a neuvedomujú si, že to je predovšetkým preto, lebo málo jazdia,“

Kamil Kovács

U vás to naozaj žije cyklistikou a okrem toho, že chodíte na rôzne súťaže, tak aj nejaké organizujete. Aké sa Vám zatiaľ podarilo zorganizovať?

Náš cyklistický klub organizuje viacero pretekov. Začali sme ešte v roku 2000, kedy sme zorganizovali preteky v cross country, keďže maratóny ešte vtedy neboli  také známe. Túto súťaž sme organizovali počas piatich rokov. Na baštách pri Mŕtvom ramene Váhu bol vymedzený 6-kilometrový okruh a podľa vekových kategórií sa ho mohli zúčastniť deti aj dospelí. Tento rok, 13.septembra, usporiadame už deviaty ročník PIKO-BIKE MARATÓN-u, ktorý povedie z Komárna, po cykloceste do Kolárovo a späť na druhom brehu Váhu. V júni organizujeme cyklistické preteky PIKO-BIKE KID CUP, vyslovene pre deti. Tri roky  organizujeme aj seriál pretekov v cyklistickej časovke s kolegami z maďarského Komáromu.

Tento rok ste však prišli s úplnou novinkou v oblasti cyklistických pretekov v regióne. Čo ste vymysleli?

Už dlhšie som mal v hlave nápad a tento rok som našiel ľudí, vďaka ktorým sa mi to podarilo zorganizovať. Ide o tzv. instantnú cyklotúru „Komárňanská stovka“.  Je to stála akcia, ktorej sa môže zúčastniť hocikto a v čase, ktorý si sám vyberie.  Daná je len trať a smer jazdy. Treba sa len zaregistrovať na stránke, uhradiť štartovné a účastník sa v ľubovoľnom čase sám odštartuje načítaním štartovacieho QR-kódu. Počas jazdy je dôležité na trati načítať všetky kontrolné QR-kódy, v správnom poradí a v cieli zastaviť stopky načítaním cieľového QR-kódu. Účastníci získajú v cieli jedinečnú medailu a na stránke sa zapíšu  do „Siene slávy“ – stálej výsledkovej listiny. V nej si môžu porovnávať svoj čas s časom ostatných.  Akcia je však určená aj pre tých, čo nechcú lámať časové rekordy, len si chcú dokázať, že 100 kilometrovú trať vedia zdolať.

Prečo ste sa rozhodli pre také okrúhle číslo ako je 100 kilometrov?

Pre bežných cyklistov je 100 kilometrov taká psychologická hranica, takže pre nich je veľká vec túto hranicu zdolať a povedať si, že prešli trať dlhú, ako keby do Bratislavy. Pre skúsených cyklistov je zas takáto vzdialenosť bežnou vzdialenosťou na bicyklovanie.

Kade vedie táto inštantná cyklotúra?

Pripravené sú dve trate, 100-kilometrová a  200-kilometrová. Obe trate vedú z Komárna po cykloceste do obce Kravany nad Dunajom, ďalej ces obce Búč, Bátorové Kosihy, Modrany, Mudroňovo, Svätý Peter, Hurbanovo, Imeľ, Nesvady a v Kolárove sa 100-kilometrová trať vracia po cykloceste do Komárna. 200-kilometrová trať ide z Kolárova ďalej cez  obce Bodzianske lúky, Okoč, Topoľníky, Trhová Hradská a odtiaľ cez Dolný Bar, Pataš, Čilizskú Radvaň, Kľúčovec, Číčov, Kližskú Nemú, Veľké Kosihy, Okánikovo, Okoličnú na Ostrove, Šturovú, Violín, Čalovec a pri Kameničnej sa opäť napojí na cyklocestu až späť do Komárna..

Takže okrem toho, že si človek zabicykluje, si aj pozrie nejaké obce na južnom Slovensku.

Áno. Našim cieľom bolo nielen predstaviť radosť z cyklistiky, ale aj prilákať turistov z celého Slovenska,  Maďarska i z ostatného zahraničia.

Môžu sa tejto cyklotúry zúčastniť aj napríklad rodiny s deťmi?

Samozrejme to je možné, ale treba zvážiť vek a zdatnosť dieťaťa pretože každá trať má daný čas, za ktorý je potrebné trasu zdolať. V prípade 100 kilometrov hovoríme o ôsmich hodinách, čo je ideálny čas na pohodové turistické tempo. Pri 200-kilometrovej trati je zas 15-hodinový časový limit.

Poznáte už prvých súťažiacich, ktorí zdolali „Komárňanskú stovku“?

Už  máme prvých jazdcov v cieli na 100km a už aj na 200 kilometrovej trati. Sú medzi nimi aj dve dámy, postupne sa prihlasujú ďalší záujemcovia. Dúfame, že ich počet v tomto roku prekročí stovku.

Viac informácií o inštantnej cyklotúre nájdete na stránke www.100kom.com. Každý úspešný účastník sa zaradí do siene slávy a získa tiež jedinečnú medailu.

Bianka Pontyová