Mix 2023. 05. 26.

Ďalšie informácie z prípadu zavraždeného T. Szűcsa: krvavá bankovka, podpálené auto a komplici

Maďarskí a slovenskí policajti objasnili vraždu slovenského podnikateľa Tibora Sz. z obce Číčov v okrese Komárno. V tejto súvislosti maďarská polícia vydala medzinárodný zatykač na Gergelya S., pričom troch ďalších podozrivých už zadržali. Na spoločnej tlačovej konferencii v Budapešti to uviedli v utorok predstavitelia slovenskej a maďarskej polície, informuje spravodajca TASR.

Traja zadržaní muži sú slovenskí občania, dvaja boli zadržaní na Slovensku a jeden v Maďarsku, uviedla agentúra MTI.

Podľa informácií členov Občianskej stráže bol Tibor Szűcs naposledy videný 2. mája 2023 o 20:30 v obci Trávnik. Po telefonáte opustil obec v terénnom vozidle značky Audi Q7. Neskôr elitní policajti NAKA našli v dome, kde bol podnikateľ naposledy videný, krv a nábojnicu. 3. mája policajti v Maďarsku tiež našli auto Tibora Szűcsa. Zakopané telo zavraždeného vypátral policajný pes 12. mája. Totožnosť podnikateľa potvrdila pitva.

Vo vyhorenom aute našli 200-litrový sud, v ktorom bol pravdepodobne benzín. Maďarská polícia v tejto súvislosti začala vyšetrovanie pre podozrenie z vraždy a zadržala jedného podozrivého, spresnil riaditeľ maďarskej Divízie ochrany života a cieľového pátrania Pohotovostnej polície Národnej kancelárie vyšetrovania (KR NNI) Gábor Hiripi.

Ďalšie zhorené auto a krvavá bankovka

Keď sa Szűcsovo Audi pohybovalo v Maďarsku, za ním išlo aj auto Peugeot. Jeho vodič kúpil pohonné hmoty na čerpacej stanici v Téte medzi Győrom a Pápou. Za plyn zaplatil krvavou 20 eurovou bankovkou.

8. mája sa našiel tento Peugeot – bol podpálený pri Győrszentiváni. Zistilo sa: auto požičali istému Gergelymu Sárközimu. Tak sa Sárköziho meno začalo spájať so zmiznutím Szűcsa. Navyše niekto videl Sárköziho odchádzať z horiaceho auta a muža sa mu podarilo identifikovať. Ukázalo sa tiež, že Sárközi zaplatil na čerpacej stanici Tét krvavou bankovkou.

Zatknutie Ladislava Sz. z Veľkého Medera a Erika K. z obce Tôň

NAKA medzitým pokračovala vo vyšetrovaní a vypočúvaní svedkov aj na Slovensku. Nitky viedli k Ladislavovi Sz. z Veľkého Medera a k Erikovi K. z obce Tôň.

Polícia v Győri vzala do väzby Ladislava 12. mája a neskôr ho zatkla. Mimochodom, v Maďarsku je proti nemu vedených niekoľko ďalších trestných konaní – vo veci drogovej trestnej činnosti, výtržníctva, či zneužívania strelných zbraní.

A 18. mája zadržala NAKA na Slovensku rodáka z obce Tôň Erika K. V tom čase už išlo jednoznačne o úmyselnú vraždu. Pár dní predtým, 12. mája, našli telo Tibora Szűcsa.

Brutálna vražda

Telo Szűcsa našla maďarská polícia neďaleko Pápakovácsi, v zalesnenej oblasti. Miesto činu sa podarilo lokalizovať nasadením dronu a za pomoci psov. Szűcs bol identifikovaný na mieste podľa jeho oblečenia a tetovania. Telo bolo zohavené.

K vražde došlo 2. mája v dome v Trávniku. Slovenský Startitup o tom zverejnil podrobné informácie. Keď si Szűcs sadol na lavičku na terase, podľa vyšetrovacích dokumentov k nemu pristúpil Ladisla Sz. s nelegálne držanou zbraňou. Szűcs potom pravdepodobne schmatol pušku a odstrčil ju od seba a strany sa začali biť. Údajne bola Szűcsova lebka brutálne rozdrvená údermi tupými predmetmi. Na následky zranení na mieste podľahol. Telo mali zabaliť do fólie a následne vložili do Audi Tibora Szűcsa.

Gergely Sárközi asistoval pri prevoze tela do Maďarska. Na spomínanom Peugeote odišiel z Travnika smerom na Maďarsko a za ním sa viezol Ladislav Sz. 3. mája okolo druhej hodiny v noci prekročili maďarské hranice pri Medveďov a cez Győr zamierili na Pápu. V určitom okamihu bolo telo preložené do vozidla Peugeot, ktoré riadil Gergely Sárközi.

Telo mal údajne už v kufri, keď zastavil na čerpacej stanici v Tét, kde krvavou 20-eurovou bankovkou zaplatil za benzín naplnený v plastovej plechovke. László Szűcs pravdepodobne v ten deň na úsvite podpálil Szűcsovo Audi, zatiaľ čo Gergely Sárközi odniesol Szűcsovo telo zabalené vo fólii do lesa pri Pápakovácsi. Tam mal telo ponechať.

Podľa vyšetrovateľov sa Ladislav Sz. o dva dni stretol s Erikom K. Kúpili si rýľ a lopatu, potom sa 5. mája mali vrátiť do lesa pri Pápakovácsi, aby tam telo zakopali do jamy. Keď bola „práca“ hotová, nástroje jednoducho hodili do buriny.

Riaditeľ KR NNI Áron Jeney varoval, že 44-ročný Gergely S. je na úteku, má zbraň, a je nebezpečný. Jeney mu adresoval výzvu, aby sa čo najskôr vzdal,“ informuje TASR.

Zdroje: TASR, Paraméter, Új Szó, Bumm, Police.hu, Blikk, Startitup