Šport 2021. 01. 08.

Delta klub Komárno úspešne zavŕšil rok 2020

Športový svet zažil v uplynulom roku väčšie otrasy, ale napriek tomu sa plaveckému klubu v Komárne podarilo ku koncu roka vybojovať značné úspechy. Zhrňme si ich.

Plavci Delta klubu Komárno sa predstavili 16.-19.12.2020 na tradičnom plaveckom podujatí Gyor Open, ktorý bol tento rok zároveň kvalifikačným pretekom na OH v Tokyu. Klub reprezentovali Marián Dragúň, Alexandra Gálová, Miriama Szászová, Ema Szászová, Ema Schmelhaus a Boglárka Kováčová. Možnosť kvalifikácie na OH v Tokyu prilákala viacerých špičkových plavcov z viacerých krajín.

Marián Dragúň sa predstavil na 200m prsia, kde obsadil pekné tretie miesto hneď za reprezentantami Českej republiky a Slovinska. Alexandra Gálová sa predstavila až v deviatich disciplínach, pričom v každej z nich dokázala zaplávať osobný rekord. Hneď v prvej a najťažšej disciplíne 400m polohové preteky dokonca dokázala zvíťaziť a získala svoje prvé zlato. Druhý cenný kov pridala na 200m prsia, kde skončila na treťom mieste.

Alex Kušík sa 18.-20.12.2020 zúčastnil na skúšobných plaveckých pretekoch, ktoré sa uskutočnili v Čilistove za extrémne prísnych hygienických opatrení. Alex ako člen juniorskej reprezentácie v plávaní mal možnosť absolvovať sústredenie nazvané „bublina“, ktorého vyvrcholením boli práve tieto preteky. Postupne sa predstavil v disciplínach 50m znak, 100m prsia a 200m polohové preteky. Aj napriek veľmi nepriaznivým podmienkam na prípravu v tomto roku, ktorý bol výrazne poznačený rôznymi protipandemickými opatreniami, Alex dokázal zaplávať osobné rekordy vo všetkých troch disciplínach. V silnej konkurencií (na pretekoch sa zúčastnila kompletná juniorská reprezentácia) nenašiel ani v jednej z disciplín premožiteľa a získal pre klub tri zlaté medaily. Povestným sa stal jeho výkon na 200m polohové preteky, ktoré zaplával za 2:00,42 čím sa stal reprezentantom SR v kategórií seniorov na rok 2021.

 Michal Knihár o roku 2020: „Máme za sebou najťažší rok pre plavecké športy. Plavcovi hoci týždňový výpadok znamená stratu citu pre vodu a je nevyhnutný minimálne dvoj až trojnásobný čas aby sa dostal na úroveň pred výpadkom. Bohužiaľ tento rok bolo tých výpadkov hneď niekoľko. Výrazne chýbali aj preteky. Ročne sa zvykneme zúčastňovať približne 20 pretekov. Tento rok ich bolo výrazne menej, čo tiež nie je pre plavcov práve najvýhodnejšie. Momentálne sa nám podarilo v Delta klube Komárno vytvoriť veľmi silný plavecký klub. Alex Kušík si vyplával členstvo v reprezentačnom družstve seniorov na rok 2021. Mariánovi Dragúňovi tiež nechýba veľa aby sa aj on stal opäť reprezentantom v seniorskej kategórií, čo môže dosiahnuť už začiatkom budúceho roku. Miriama Szászová sa tiež prebojovala do reprezentačného družstva juniorov. Alexandra Gálová prišla do nášho klubu v priebehu roku 2020 a zaznamenala obrovské zlepšenie vo všetkých disciplínach čo jej prinieslo zaradenie do Útvaru talentovanej mládeže SPF.“