Mesto 2011. 06. 30.

Dieťa má väčšiu hodnotu ako vysvedčenie

Blížia sa koncoročné vysvedčenia a s nimi spojený strach zo známok, ktorý môže skončiť samovraždou. Polícia preto upozorňuje rodičov, aby si viac všímali zmeny v správaní svojho dieťaťa.

V čase ukončenia školského roka sú deti pre strach z vysvedčenia často v stresovej situácii, ktorá môže vyústiť až do samovraždy. Polícia preto upozorňuje rodičov, aby si viac všímali zmeny v správaní svojho dieťaťa. Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Prešove Jana Karnišová, v čase pred odovzdaním vysvedčenia „relatívne často dochádza k útekom detí z domu, prípadne pokusom o samovraždu mladých ľudí.“

Polícia poukazuje na viacero signálov, ktoré môžu rodičov upozorniť, že s ich deťmi nie je všetko poriadku. „Dieťa sa uzatvára do seba, uniká do svojho vnútorného sveta, odmieta komunikáciu s rodinou, kamarátmi, mení prostredia, je ľahostajné k svojmu zovňajšku,“ hovorí Karnišová.

Ako dodala, keď tínedžer často stráca veci, z domu berie peniaze a návrat zo školy mu trvá dlhšie, môže to znamenať, „že sa niečo v duši dieťaťa deje“. Polícia rodičom neodporúča vyvíjať na deti násilný tlak. „Jednoznačne sa svojmu dieťaťu nevyhrážajte trestom za vysvedčenie,“ uzavrela Karnišová.

V prípade otázok sa rodičia i mladiství môžu obrátiť na telefónne čísle 051/7715526 alebo e-mail na cpppap@azet.sk, kde im pomôže psychológ.

TEXT: SITA

Vyjadrite svoj názor