Mesto 2022. 11. 11.

Divadlo Komora alebo Zbohom a dovidenia?

Čaj o piatej, muzikál z pera Jozefa Černeka, existuje už nejaký ten čas. Dielo predviedol Dramaťák, dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka, ešte v roku 2017. V súčasnosti sa z krúžku stalo prvé slovenské profesionálne divadlo v Komárne – Divadlo Komora, ktoré toto predstavenie obnovilo a odohralo úspešnú premiéru 22. októbra 2022. Vzniklo len teraz, nedávno. No vydrží?

„Ak by sme mali definovať, o čom je Čaj o piatej, tak zjednodušene: O nás. O našich starých mamách a ich partneroch. Ale aj o našom živote. O láske, jej trpkosti, jej smiechu, jej slzách,“ čítame v sprievodných materiáloch k divadelnej hre. Čaj o piatej prináša Černek na divadelné dosky už druhýkrát, avšak vždy s väčším rešpektom a znalosťami.

Príbehy, ktoré napísal sám život vyrozprávajú členovia novovzniknutého divadla nie len za pomoci dialógov, ale aj tancom či hudbou. „Nachádzame sa na Čaji o piatej v kaviarni Darton. Podobné podujatia ako toto naše, neboli v šesťdesiatych rokoch ničím výnimočným. Bola to mimoriadna spoločenská udalosť, konajúca sa s týždennou alebo dvojtýždennou pravidelnosťou. Výborná príležitosť ako sa ľudia mohli stretávať, zoznamovať a zabávať. Ani koncert, ku ktorému sa v príbehu schyľuje, nebol ničím výnimočným ani v našich končinách,“ opisuje Černek Čaj o piatej.

Dielo sa teší veľkému úspechu. Premiéra bola vypredaná a herci odohrali už niekoľko repríz. Divadlo Komora malo pred sebou krásnu budúcnosť, no vyzerá to tak, že v najlepšom musí skončiť. Dom Matice slovenskej v Komárne, v ktorom Divadlo Komora a rovnako aj Folklórom motivovaný súbor Slovenskí rebeli fungujú, má problémy s platbami za energie, ktoré sa zvýšili o 300%. Súbory momentálne fungujú hlavne vďaka divákom, ktorí si sami vyžiadali založenie transparentného účtu a tak pomohli s platbami. Nemôže to však takto fungovať naveky. Divadlo Komora a FMS Slovenskí rebeli sa plánujú rozlúčiť so svojimi vernými divákmi odohraním každého predstavenia, ktoré majú v repertoári.

Posledné predstavenie, najžiadanejší folklórny muzikál Helenka, sa odohrá 18. decembra s podtitulom Zbohom a dovidenia. Ako povedal Jozef Černek, režisér a vedúci súborov: „Neplačeme nad tým, čo mať už nemôžeme, chceme s vami osláviť to, čo sme dosiahli.“

  • 13. novembra 17:42 TAJNÁ LÁSKA
  • 24. novembra 17:34 ČAJ O PIATEJ
  • 26. novembra 17:35 ČAJ O PIATEJ
  • 6. decembra 19:30 HELENKA v RND (BA)
  • 11. decembra 17:36 ČAJ O PIATEJ
  • 18. decembra 16:12 HELENKA (Kapustnica – ZBOHOM a DOVIDENIA)

www.rebeli.sk, www.dramatak.eu, rezervácia: 0905 466 107

Divadlo Komora môžete podporiť nie len zakúpením lístkov na ich predstavenia, ale aj príspevkom na ich transparentný účet: https://transparentneucty.sk/#/ucet/SK7509000000005195498103

Na rok potrebujeme divadlo len na energie financie v hodnote 48 000€, čo môže byť pre tak malé zoskupenie likvidačné.

„Nádej umiera posledná. Ďakujeme za každú formu pomoci, za každé zdieľanie, za každú nádej.“

Fotky: Richard Slezák