Kultúra 2023. 04. 25.

Kto je Milenka? Dozvedáme sa v sprievode anjelskej hudby a bravúrnych výkonov Slovenských rebelov

Hovorí sa, že na konci našej púte sa nám pred očami premietne náš život…Azda neexistuje nikto, kto by nám toto vedel potvrdiť alebo vyvrátiť, avšak Slovenskí rebeli sa rozhodli priblížiť život Barbory – Milenky, ktorá sa chystá na svoj posledný súd a pred ním si zrekapituluje dôležité udalosti vo svojom živote.

Režisér Jozef Černek sa rozhodol svoje dielo zasadiť do rovnakej dediny ako tomu bolo aj v prípade Bosorky, ide teda o pokračovanie úspešného divadelného diela, kde vzdáva hold, ženám, tradíciám, viere a ľudovej slovesnosti už tradične po svojom – rebelsky.

Priblížiť život našich starých mám sa rozhodol prostredníctvom Barbory – Milenky, ktorá v posledných chvíľach svojho života čaká na svoj súd, kde sa rozhodne o jej posmrtnom živote. Bez cenzúry sa zrekapituluje jej pozemský život od jej narodenia až po smrť. Černek jedinečne zobrazuje Barborino narodenie, prvú zábavu, lásku, svadbu i odchod zo sveta živých. Počas púte si kladie niekoľko dôležitých otázok: Rozhodla som sa správne? Urobila som všetko, čo bolo v mojich silách?

Foto: Martin Kučera

Barboru sprevádzajú púťou očistcom významné osobnosti v jej živote ako napríklad jej sestra a anjel strážny. Na nich dohliada archanjel Gabriel v sprievode „šéfinka“ ktorému prepožičal svoj hlas divadelný herec Robert Roth.

Foto: Martin Kučera

Rebelskí herci počas celého predstavenia podávajú bravúrne výkony, počas tancov je parket plný tanečníkov a atmosféru dotvára hudobná zložka pod vedením Júlie Černekovej s anjelským hlasom. Pod jej taktovkou zaznejú napríklad klasiky ako Tajná láska alebo Na kráľovej holi. Predstavenie podčiarkujú praktické a pútavé kulisy a kroje, ktoré Rebeli nosia tak prirodzene, že máte chuť si ich obliecť tiež.

Milenka opäť prežíva lásku, sklamanie, túžbu a chuť žiť. Prostredníctvom jej púte máme možnosť nahliadnuť spätne aj do vlastných spomienok a hľadať odpovede na otázky, ktoré doteraz viseli vo vzduchu a nájsť riešenia na situácie, ktoré nás doteraz trápili.

Foto: Martin Kučera

Na koniec si azda každý z divákov položí otázky: Súdime aj my všetci Barboru – Milenku, alebo sme my tí súdení? Pozeráme sa na minulosť stratenú v stovkách rokov, alebo aj dnes je Barbora istým spôsobom ukrytá v každej žene? Nájsť odpoveď je na každom z nás, avšak jednoznačne ide o dielo, ktoré sa zaoberá nadčasovými témami a na divadelných doskách má svoje čestné miesto.

Najbližšie predstavenie: v piatok 28. apríla 2023 o 18:42 v Dome Matice slovenskej v Komárne. Rezervácia lístkov: 0905 466 107

Titulná fotka: Nikolas D Remé