Kultúra 2020. 08. 04.

Jozef Černek informuje o stave DMS v Komárne

Situáciu Domu Matice slovenskej v Komárne pozná už azda každý. Pomoc potrebujú najmä súbory ako Rebeli a Dramaťák. Vedeniu sa podarilo nájsť dočasné riešenie.

Vedeniu Matice slovenskej sa podarilo nájsť prostriedky aspoň na pol úväzku. To znamená, že do konca roka sa príjem zníži na polovicu.

Zo stretnutia s pani ministerkou vyplynulo, že príjme pozvanie mesta do Komárna a ak sa podarí, príde aj na predstavenie Rebelov alebo Dramaťáku.

DMS v Komárne zatiaľ hľadá ďalšie riešenia, Jozef Černek ich opisuje nasledovne:

„Ak by ústrednie MS získalo navýšený rozpočet pre rok 2021, ponechajú v Komárne pôvodný stav a teda jeden a pol úväzku a verím, že by sa našiel aj spôsob ako podržať naše súbory v Komárne. Ak sa tak nestane, budeme pre Dramaťák aj Rebelov hľadať možnosti ako by mohli vyplatiť aspoň na rok vopred nájomné za nácvikový priestor. Ďalšia možnosť je získať výrobnú halu, alebo iný, podobný priestor, kde by si súbory mohli bezpečne odložiť svoje veci a pravidelne nacvičovať. Postupne priestor prebudovať aj na divadelný.“

Na záver zároveň prijíma aj možnú poslednú možnosť, a to koniec súborov. „No a posledná možnosť je, prijať skutočnosť, že niekedy je aj odpoveď nebies nie. A ku koncu roka by sme sa, tak po našom, dôstojne a veľkolepo rozlúčili s našimi divákmi. Dvoma naozaj krásnymi predstaveniami.“

Zdroj: Facebook