Kultúra 2014. 12. 24.

Dotiahne to do Hollywoodu?

Zo Slovenska cez Anglicko až na Taiwan. Komárňanský capoeirista si zarába ako herec, no verí, že sa dostane až do Hollywoodu.

Peter Kertész bol ešte pred pár rokmi komárňanským capoeiristom. Dnes jeho meno poznajú aj v zahraničí. Pred siedmimi rokmi sa rozhodol opustiť rodné mesto i krajinu a vybral sa do Veľkej Británie, kde študoval a pracoval päť rokov. V hoteli, kde bol zamestnaný, sa už dostal do najvyšší možný post. „V Anglicku som veľa a tvrdo pracoval a priznám sa, unavil som sa. Nebolo jednoduché rozhodnutie odísť, mal som dobré zamestnanie a aj jazyk som už dobre ovládal. Od života ale čakám viac, preto som nemohol ostať. Viackrát som predtým ako turista navštívil rôzne krajiny v Ázii, a za nový domov vybral Taiwan. Teraz žijem v druhom najväčšom meste Taiwanu, v Taichungu, ktoré má asi 3 milióny obyvateľov,” prezrádza o svojich začiatkoch v zahraničí Peter.

Jeho veľkým snom bolo dostať sa do USA, do Hollywoodu. „V Amerike je nespočetné množstvo ľudí, ktorí chcú byť hercami. Ja by som tam bol len ďalší biely chlapec, kým v Ázii som vysoký, zahraničný blondiak, ktorého si všimli skôr. Samozrejme, začiatky boli veľmi ťažké, veď som neovládal jazyk, nepoznal som toľko ľudí, predsa bola integrácia ľahšia ako v Európe,” hovorí Peter.

Na Taiwane sa netočia zahraničné filmy ako na páse, preto sa Peter rozhodol, že zapracuje na svojom tele, živiť sa chcel ako model. Vo voľných chvíľach trénoval capoeiru, len tak pre radosť. Miestnym sa tento bojový štýl zapáčil a chceli sa ho naučiť. Dnes tak učí záujemcov dvakrát týždenne. Okrem toho aj účinkuje v miestnej talkshow, kde sa hovorí hlavne o živote, obliekaní mimo Taiwanu a nakrúca aj filmy. „Nedávno som spolupracoval s Chrisom Evansom na jednom reklamnom videu k počítačovej hre. Vraj sa na neho podobám a mám aj kaskadérske skúsenosti, tak si ma vybrali za jeho dvojníka,“ prezrádza Peter. Choreografiu k bitke sa učil v Bangkoku, kde ho trénoval Ron Smoorenburg. Ten pravidelne účinkuje napríklad aj vo filmoch Jackieho Chana. Okrem reklamných spotov sa dostal aj k natáčaniu drámy. „Hral partnera taiwanskej modelky. Vo filme o zombies sa objavila Jessica C a akčná hviezda z Hongkongu Andy On. Vo filme Lucy som dostal len vedľajšiu rolu, ale mohol som sa stretnúť so Scarlett Johansson a Lucom Bessonom,” rozpráva o svojej filmovej kariére.

Odkedy odišiel zo Slovenska, domov sa vrátil len dvakrát, naposledy pred štyrmi rokmi. „Z Taiwanu som ešte necestoval do Európy. Bola by to veľmi drahá cesta, preto radšej cestujem po Ázii. So svojimi súrodencami, Monikou a Gabim som v stálom kontakte. Žiaľ, moji rodičia a starí rodičia už nežijú a so zvyškom rodiny nemám najlepší vzťah. Drvivá väčšina mojich priateľov žije v zahraničí alebo v Bratislave, s nimi som v kontakte cez sociálne siete,“ prezrádza Peter. „Moji príbuzní sú väčšinou závistliví, myslia si o mojom živote, že je skvelý a bezchybný, že nerobím nič, len sa nechávam fotiť. Sú takí, ktorí nikdy nepochopia, že to vôbec nie je ľahká a jednoduchá práca. Ani práca modela, ani herca. Samozrejme, aj ja môžem za to, že ľudia vidia len tie dobré veci z môjho života, veď na sociálnych sieťach ukazujeme len to pekné. O ťažkostiach, o neúspechoch a tvrdej práci, o strese nikto nehovorí rád aj napriek tomu, že je to súčasťou života každého z nás,” dodáva.

„Bol by som rád, keby o mne moji starí priatelia, s ktorými už nie som v kontakte, vedeli, že mi je dobre, chýbajú mi a nikdy sa nevzdám! Chcel by som byť pre mojich súrodencov príkladom, aby sa nevzdávali svojich snov aj keď podmienky nemusia byť práve najlepšie. Vytrpel som si aj ja, dodnes naháňam prácu, ale pre naplnenie snov sa to oplatí! Teraz sa usilujem o to, aby som dostal čím viac práce v zahraničných filmoch, chodím do Thajska do kaskadérskej školy, aby som mohol v pravú chvíľu ukázať, čo viem. Myslím si, že potrebujem ešte zopár rokov, ale viem, že sa do Hollywoodu dostanem. Vybrať sa do sveta nie je jednoduché, ako nebolo jednoduché odísť zo Slovenska a z Anglicka, ale stále viac ľudí ma spozná, všimnú si ma a táto spätné väzba je pre mňa teraz to najdôležitejšie. Musím cítiť, že sa mi oplatilo pustiť sa do toho, že sa mi v tom oplatí pokračovať, kým nedosiahnem svoj cieľ,” hovorí na rozlúčku Peter.

(vaan, mk)