Mix 2022. 06. 24.

Dovolenkári začali opäť cestovať. Ktoré destinácie sú najvyhľadávanejšie počas leta 2022?

Po viac ako dvoch rokoch globálnej pandémie  sa svet pomaly otvára turistom a dovolenkári môžu viac-menej bez obmedzení navštevovať svoje obľúbené destinácie. Ktoré sú najvyhľadávanejšie a kam na dovolenku do zahraničia najčastejšie cestujú Komárňania? Spýtali sme sa vedúcej pobočky cestovnej kancelárie Invia v Komárne, Lívie Harisovej. 

Lívia pracuje v  cestovnej agentúre Invia už viac ako 5 rokov, avšak tu jej skúsenosti s cestovným ruchom nezačali. Cestovanie po najvychytenejších destináciách zažila na vlastnej koži ako delegátka. „Mala som možnosť poznať destinácie nielen spred počítača, ale aj priamo z jednotlivých miest – ako delegátka. Vďaka tomuto viem, ako to vyzerá v jednotlivých hoteloch, aké majú návštevníci požiadavky, čo sa im páči a či hotel alebo rezort dokáže splniť ich očakávania,“ hovorí Lívia na úvod. Svoju bývalú prácu delegátky považuje za dobrú skúsenosť a z každej z ciest (napríklad Grécko, Bulharsko či Turecko) si odniesla cenné vedomosti, ktoré v kancelárii využíva na dennej báze a klientom tak vie ponúknuť nielen údaje z databázy cestovnej agentúry Invia, ale aj osobné dojmy a pohľad skúseného cestovateľa.

Napriek prvotným obavám, s ktorými sa cestovné agentúry stretli na začiatku sezóny, sa dá vyhlásiť, že ľudia majú o cestovanie  záujem  a už teraz sú známe najvyhľadávanejšie destinácie leta 2022. “Po dvoch rokoch obmedzení sme sa dočkali aj cestovania bez COVID certifikátov – obľúbené destinácie ako Chorvátsko, Grécko, Cyprus, Španielsko, Taliansko, Bulharsko aj Turecko už lákajú hostí nielen nádhernými plážami ale aj uvoľňovaním covid opatrení aj podmienok vstupu,” konkretizuje vedúca kancelárie. „Ak si chceme posvietiť aj na destinácie, kde chce klient stráviť rodinnú dovolenku a zároveň vyžaduje vyšší štandard v podobe štyri až päť hviezdičkového hotela so službami all inclusive v prijateľnej cene, tak jednoznačne aj naďalej vyhrávajú destinácie ako Egypt alebo Turecko.“ 

Grécko aj tento rok patrí medzi najobľúbenejšie destinácie. Zdroj: archív Livie Harisovej

Cestovanie  nemusí končiť len pri tradičných destináciách. V ponuke sú aj celoročné alebo “zimné” exotické destinácie – Zanzibar, Maldivy, Maurícius, Omán, Senegal, oblasť Karibiku či Thajsko, takže dovolenku pri mori netreba obmedzovať len na obdobie našich letných prázdnin. Čím ďalej, tým viac ľudí vyhľadáva aj aktívne dovolenky, spojené so spoznávaním najkrajších pláží a miest. Takéto dovolenky môže ponúknuť aj Grécko  – Chalkidiki, Peloponéz alebo okolie Atén,či stovky ostrovov napr. Kréta, Rodos, Zakynthos, Korfu, ktoré sú bohaté na históriu spojenú s gréckou mytológiou a zároveň ponúkajú neskutočné prírodné scenérie. „Fakultatívne výlety so slovenským sprievodcom v mnohých destináciách sú hodnotným zážitkom pre všetkých cestujúcich, ale samozrejme nechýba ani možnosť prenájmu auta pre dobrodružnejších klientov. Skutočný oddych je možné zažiť napríklad aj na španielskych ostrovoch ako Malorka, Menorka, Ibiza a Formentera, pričom tieto destinácie sa prinavrátili do slovenskej ponuky,“ dodáva Lívia. 

Pláže na Liparských ostrovoch blízko Sicílie. Zdroj: archív Livie Harisovej

Zdražovanie neobišlo ani tento sektor, dovolenkári sa pri niektorých destináciách môžu stretnúť s vyššími cenami, avšak jednoznačne sa zvýši aj kvalita služieb. Dobrou správou je aj skutočnosť, že Invia ponúka aj produkty nemeckých a rakúskych cestovných kancelárií, vďaka čomu sa portfólio ponúkaných destinácií značne rozšírilo. „Aj keď na týchto miestach chýba slovensky hovoriaci delegát, klienti zo Slovenska vyhľadávajú služby aj týchto kancelárií. Dôvodom je, že ich termíny sú oveľa flexibilnejšie a ponuka hotelov a dovoleniek je oveľa pestrejšia. Práve preto je ponuka týchto kancelárií mimoriadne obľúbená aj medzi našimi klientmi z Komárna a okolia.“ hovorí Lívia o novinkách aj vďaka ktorým sa Invia môže popýšiť ponukou až 400-tisíc hotelov. „Kompletný prehľad o všetkých destináciách máme vďaka nášmu online systému. Tam vieme zadať požiadavky klienta ako dátum odletu, dĺžka dovolenky, strava, destinácia, vzdialenosť ubytovania od mora alebo od letiska. Skutočne tak vieme pre našich klientov vyskladať dovolenku na mieru.“ 

Líviine slová tak zhmotňujú sen každého cestovateľa, že dokonalá dovolenka existuje. Komárňanská pobočka cestovnej agentúry Invia na Palatínovej ulici 15 tak jednoznačne stojí za návštevu, najmä ak chcete mať všetko ohľadom dovolenky vybavené na jednom mieste. Cestovné poistenie, kúpa leteniek, rezervácia ubytovania a vybavenie stravovania nikdy nebolo také jednoduché. Skontaktujte sa s Líviou Harisovou, ochotne vám poradí:

Palatínova 15, Komárno – vedľa múzea. T.č.: +421908379082, email: livia.harisova@invia.sk

Pobočka cestovnej agentúry invia v Komárne. Zdroj: invia Komárno

Titulná fotka: Lívia Harisová z pobočky invia Komárno. Zdroj: archív Livie Harisovej