Mix 2023. 03. 09.

Pre koho je určená FIRST MINUTE dovolenka a aké sú jej výhody? – Scestovaná Lívia radí!

Vybrať sa na dovolenku v lete je vždy dobrý nápad! Avšak vedeli ste, že je dobré si ju začať plánovať už teraz? Ideálnou voľbou sú preto first minute ponuky, ktoré sa tento rok tešia extrémnej obľube. Pre koho sú first minute dovolenky určené a aké sú ich výhody? Zisťovali sme v komárňanskej pobočke cestovnej kancelárie Invia. 

Obsah

Už len z názvu FIRST MINUTE vyplýva, že ide o predpredaj zájazdov na letnú sezónu. Inak to nie je ani v komárňanskej pobočke cestovnej kancelária Invia, kde svojim klientom pomáhajú plniť svoje dovolenkové sny už 7 rokov. 

Výhody first moment dovolenky

  • UŠETRÍTE: čím skôr si dovolenku rezervujete, tým je zľava väčšia
  • NERISKUJETE: first minute ponúka najširší výber termínov a ubytovacích zariadení, nie len obmedzený výber ako to býva pri last minute
  • VYHNETE SA STRESU: first minute je dokonalým výberom, ak viete dopredu, kedy budete mať dovolenku, pričom máte viac času a možností na výber
  • DOVOLENKA PODĽA PREDSTÁV: first minute ponúka široký výber aj pre väčšie skupiny alebo dovolenky s deťmi, pričom bez problémov skombinujete termín dovolenky s vysneným ubytovaním

Je zakódované v ľudskej náture, že si niektoré veci nechávame na poslednú chvíľu. Pri drobnostiach akými je napríklad upratovanie, nakupovanie alebo návšteva knižnice to nemusí byť problém, avšak pri úvahe o väčších výdavkoch, akou je napríklad aj letná dovolenka, je lepšie plánovať vopred a chystať sa ako finančne, tak aj časovo. „Niekto si rád kupuje dovolenku vopred s nízkou zálohou a ďalšie platby posiela postupne aj pol roka. Pri väčšine first minute zájazdov platí, že pokiaľ sa zájazd rezervuje vopred, klient má čas na úhradu celej sumy zájazdu do 45-30 dní pred odletom. Mnohé cestovky dokonca ponúkajú aj možnosť rezervacie s nízkou zálohou napr. 50 eur/osoba, alebo ďalšie benefity týkajúce sa napríklad bezplatného storna zájazdu, zmeny termínu, destinácie prípadne aj zmenu cestujúcich,“ hovorí Lívia o finančných výhodách zájazdu. Lívia v cestovnej kancelárii Invia vie porovnať ponuky z vyše 300 cestovných kancelárií, takže prakticky obehá všetko za vás ;).

First minute dovolenky pre náročných 

Obľúbené destinácie a aj konkrétne hotely sa každoročne vypredajú medzi prvými. „Tradične najvyhľadávanejšou destináciou je napríklad Turecko. Je to kvôli tomu, že majú veľmi vysoký pomer kvality a ceny. Úroveň služieb je veľmi vysoká a rozsah all inclusive služieb a stravovania je vzhľadom na väčšiu kapacitu hotelov podstatne bohatšia ako ponúkajú iné európske destinácie v rovnakých cenových reláciách.“ Hotely v Turecku majú často privátne pláže s lehátkami, hotelovým barom, prípadne aj reštauráciou, takže skutočne nie je potrebné nič riešiť a je to doslova bezstarostná dovolenka. Naopak pre poznaniachtivých klientov ponúka Turecko mnohé historické ale aj prírodné pamiatky ale aj vyhľadávané atrakcie ako sú programy s delfínmi či veľrybami.

First minute dovolenky pre rodiny s deťmi

Podobná úroveň ako v Turecku je napríklad aj v Egypte, kde sú rezorty a all inclusive na vysokej úrovni. „Výhoda pre rodinnú dovolenku v takýchto rezortoch tkvie najmä v tom, že rodina nie je viazaná na jeden konkrétny bufet alebo reštauráciu. Hotely majú v rámci rezortu aj viac ako jednu reštauráciu či bar. Často sú to napríklad aj tematické – talianske, orientálne či rybie reštaurácie, ktoré sú tiež zahrnuté bez doplatku v all inclusive. Voľba first minute akcií je určite výhodnejšia aj pre veľké rodiny alebo skupinu rodín,ktoré chcú na dovolenku vycestovať spoločne, potrebujú viac izieb a majú širokú škálu požiadaviek, nakoľko každá rodina môže mať iné priority,“ dodáva Lívia z Invia. Ponuka first minute je podstatne širšia ako slovákmi obľúbené last minute, jednak z dôvodu, že je v ponuke viac hotelov s dostatočnými kapacitami aj pre veľké skupiny ľudí. A v neposlednom rade majú klienti viac času aj na rozhodovanie a zváženie výberu, keďže nemusia vyberať z toho „čo zostalo“ pod nátlakom rýchlo sa míňajúcich miest a stresom z rýchleho rozhodovania.

Názorný príklad:

Marcel sa rozhodol, že sa na dovolenku chce vybrať s manželkou, svokrou a dvomi deťmi, pričom boli jeho požiadavky jasné: letná dovolenka v poslednom augustovom týždni, v rezorte s ponukou ALL INCLUSIVE, detským programom a súkromnou plážou s lehátkami. Lívia mu vo februári našla dovolenku snov v slnečnom Turecku za 3200 eur, pričom cena rovnakej dovolenky sa každým mesiacom môže zvyšovať o 150-200 eur a minulý rok počas LAST MINUTE ponuky dokonca pre 5 ľudí už rovnaká ponuka ani nebola dostupná! 

First minute dovolenky pre dobrodruhov 

Neviete obsedieť na jednom mieste a popri slnení sa na pláži chcete spoznávať aj nové miesta, kultúry? Dokonalými destináciami sú napríklad Egypt, Tunis, Turecko, Grécko a Taliansko či Španielsko, ktoré ponúkajú svoju históriu na každom rohu. „Tým, že first minute zľavy ponúkajú najmä slovenské cestovné kancelárie, tak hneď pri prílete do destinácie majú klienti k dispozícii delegáta, ktorý ponúka fakultatívne výlety so slovenským sprievodcom. Ide o prehliadky mesta, výlety k prírodným klenotom, zážitkové výlety ale aj historické zájazdy.“ Tu opäť objavujeme jednu z výhod first minute dovolenky: niektoré z cestovných agentúr ponúkajú fakultatívne výlety k rezervácii zdarma! 

First minute dovolenky pre tých, ktorí radi plánujú 

Fenomén last minute zájazdov je podľa Lívie v dôsledku posledných dvoch covidových rokov ohrozený. „Už teraz v prvých mesiacoch v roku je veľké množstvo zájazdov vypredaných alebo sa predávajú posledné miesta. Mnohí naši klienti sa z minulej sezóny poučili, kedy sme im, žiaľ, na poslednú chvíľu nevedeli nájsť ani len dostatočné množstvo leteniek, nieto ešte hotely na výber, preto sa na nás obrátili už v januári.

Tento rok je veľká šanca, že sa situácia z minulej sezóny z pohľadu last minute ponuky bude opakovať a výber bude značne obmedzený.

Nesmieme zabudnúť ani na skutočnosť, že v prípade pomer cena – kvalita si najlepšie dovolenky môžete uloviť práve teraz, pričom budete mať istotu, že si môžete vybrať dovolenku podľa ľubovôle. 

Ako si to celé zariadiť?

Ak chcete mať istotu, že zažijete letnú dovolenku snov, tak jednoznačne by ste nemali otáľať s návštevou pobočky Invia v Komárne na Palatínovej ulici 15. Scestovaná a vždy ochotná Lívia Harisová je dostupná denne od 10:00 do 17:00. V prípade otázok ju môžete kontaktovať aj na telefónnom čísle +421908379082 alebo prostredníctvom emailovej adresy livia.harisova@invia.sk.