Región 2019. 05. 30.

F-G Stav prináša do regiónu unikátnu stavebnú metódu

Spoločnosť F-G Stav, ktorej korene sú zakotvené v Komárne, už niekoľko rokov pôsobí v Rakúsku. Spoločnosť pracuje na zavedení nových stavebných metód v našom regióne a sľubuje nielen rýchlejšiu, ale aj nákladovo efektívnejšiu stavebnú montáž.

Spoločnosť F-G Stav začala svoju podnikateľskú činnosť v roku 2015 a v posledných rokoch získala mnoho skúseností doma i v zahraničí: „Celý svoj život som pracoval ako murár. V čase výstavby Starej tržnice, či opatrovateľských domov som sa podielal na ich stavbe. Počas týchto rokov som rozširoval svoje obzory v oblasti murárstva a architektúry, vďaka čomu sme sa pred pár rokmi s manželkou rozhodli pustiť sa do vlastného podnikania,“ prezradil Gregor Tóth, konateľ spoločnosti F-G Stav.

Spoločnosť začala svoju činnosť ako rodinný podnik, dnes však zamestnáva 10 stálych zamestnancov a pravidelne spolupracuje s viacerými spoločnosťami. „Realizujeme aj výstavbu rodinných domov na kľúč. Doteraz sme na 99% pracovali v susednom Rakúsku. Zaoberali sme sa aj výstavbou rodinných domov, či bytových jednotiek vrátane výstavby 22-bytového komplexu, kde sme spolupracovali s ďalšou slovenskou firmou. Keďže pôvodne pochádzame z okolia Komárna, bolo pre nás dôležité vrátiť sa do rodného regiónu a pôsobiť tu. Už máme aj niekoľko objednávok z Bratislavy a Komárna,“ povedal Gregor o minulosti a blízkej budúcnosti.

V súčasnosti pracuje spoločnosť F-G Stav na „implementácii“ jednej zriedkavej stavebnej metóde v Európe. Ide o montáž budov z novodobých polystyrénových prvkov. Ich realizácia prebieha oveľa rýchlejšie a nákladovo efektívnejšie ako bežná metóda. „Oslovila nás jedna maďarská spoločnosť, či by sme s nimi chceli spolupracovať a spoločne distribuovať domy z polystyrénových skeletov na Slovensku. V Maďarsku je už postavených niekoľko takýchto domov. V Rakúsku a Nemecku sa táto metóda rozširuje, no stále možno povedať, že ide o raritu. Stavba takejto budovy je oveľa rýchlejšia a lacnejšia najmenej o 30-40%. Jeho izolácia je tiež podstatne lepšia. Jedinou nevýhodou je nevyhnutnosť čakať na komponenty zo zahraničia,“ upresnil Gregor o tomto ojedinelom spôsobe stavby na Slovensku.

Spoločnosť F-G Stav plánuje v regióne vybudovať menšiu ukážkovú verziu takéhoto domu. „Ak pôjde všetko podľa plánu, Komárňania alebo teda aj ľudia v regióne budú mať možnosť pozrieť si niekoľko metrov štvorcových domu postaveného z polystyrénových prvkov. Takouto formou by sme chceli oboznámiť ľudí s týmto jedinečným spôsobom stavby ako aj jej výhodami,“ prezradil na záver Gregor Tóth.