Mix 2020. 05. 07.

Fitness tréner Viktor Vincze: Pri chudnutí je základ zostať v kalorickom deficite

Fitnessu sa sám venuje už viac ako desať rokov a vďaka svojej vášni sa snaží pomáhať v tomto smere aj ostatným. Reč je o rodákovi z Komárna Viktorovi Vinczem, ktorý má na konte nielen osobné úspechy zo sveta fitnessu ale pomohol tiež zmeniť životosprávu k lepšiemu aj nejednému zo svojich klientov. V exkluzívnom live rozhovore na Instagrame sme sa s Viktorom rozprávali neskutočné dve hodiny a tu Vám prinášame jeho najužitočnejšie odpovede.

Ako začať s cvičením?

Veľmi jednoducho. Nie je potrebné hneď na začiatku navštíviť posilňovňu alebo začať behať. Stačí začať chodiť do práce pešo alebo na bicykli, chodiť na nejaké dlhšie prechádzky alebo túry. Pri takýchto podmienkach ako sú teraz, že nie sú otvorené posilňovne, je možné začať cvičiť aj doma. Na internete sú rôzne videá na cviky s vlastnou váhou alebo ak človek má doma nejaké činky alebo expander, tak aj s tými je možné na začiatok robiť nejaké jednoduché cviky. Dôležité je, samozrejme, dávať pozor aj na stravu a v tom prípade sa už aj môžu objaviť prvé pozitívne výsledky.

Je potrebné kardio k chudnutiu?

Každý pohyb do plusu je prospešný a primárne ak ide o redukciu hmotnosti. Je viacero spôsobov ako s týmto začať. Ak niekoho baví behať, tak nech behá, či už na páse alebo vonku, alebo nech ide na turistiku, bicyklovať sa. Samozrejme je potrebná aj dostatočná výbava, pretože nie je jedno či sa ide behať v Conversoch alebo bežeckých topánkach. Treba tiež sledovať aj energetický príjem a výdaj, pričom je základ aby výdaj bol väčší ako príjem.

Majú sa ženy báť činiek?

Ženy, ak majú tendenciu vidieť nejaké svalnaté ženy, tak si vytvoria taký mylný obraz, že keď budú pracovať s činkami, tak budú vyzerať ako ony. To, avšak, nie je pravda. Žena, ktorá cvičí prirodzeným spôsobom, bez nejakých zakázaných látok, nemá šancu si vybudovať takú muskulatúru ako muži. Tie činky pomôžu aj ženám nielen spáliť kalórie, ale aj vytvarovať a spevniť telo.

View this post on Instagram

“If it was #EASY everybody would #DO it…” . . . #Vv #selfmade

A post shared by Fitness | Coach | Motivation (@viktor_vincze_) on

Ako v takom prípade, keď už niekto schudol a chce nadobudnúť svaly?

Pri naberaní svalov je postup presne opačný ako pri chudnutí. V tomto prípade je potrebné prijímať viac kalórií, ako dokáže telo spáliť. Asi takto by som to v skratke zhrnul, pretože toto je veľmi komplexná téma. Laicky povedané, ak človek, napríklad, vykonáva fyzickú prácu alebo behá, tak musí aj prijímať viac kalórií v podobe jedla, ako keď robí len sedavú robotu. Treba avšak dodať, že tu nejde o to, že sa budem prejedať a budem mať svaly. Pretože takto rovnako sa dá aj priberať na tuku. Je dôležité konštantne cvičiť a uvedomiť si, že cesta za vysnívanou postavou môže byť dlhá a nie je možné si zmeniť postavu za mesiac.

Akú úlohu má pri cvičení spánok?

Veľa ľudí robí to, že sa stravuje a cvičí správne ale spí len štyri až päť hodín lebo sa do noci hrajú na počítači alebo pracujú iba v noci. V tomto prípade sa môže stať to, že neprídu výsledky. Telo a svaly sa regenerujú počas spánku a preto je potrebný pravidelný, kvalitný a primerane dlhý spánok. Ideálne je preto spať 6-8 hodín denne.

Akú úlohu majú pri procese suplementy?

Aby sme priblížili terminológiu, tak ide o doplnky výživy. Už z názvu to vyplýva, že je individuálne, ktorý z nich potrebuje daný človek doplniť. Ale ak by som mal zhrnúť, že či sú dôležité a potrebné, tak by som povedal, že suplementy tvoria len 10% z toho celku, ktorý tvorí progress. Dôležitá je tiež kvalita týchto suplementov, takže treba rozlišovať suplementy aj podľa značky a výrobcu.

https://www.instagram.com/p/B8tPTUdFcNp/?utm_source=ig_web_copy_link

Môžu sa pustiť do takejto zmeny životného štýlu aj ľudia s rôznymi intoleranciami alebo zdravotnými problémami?

Aktuálne mám jednu klientku, ktorá má intoleranciu na lepok, takže ona sa tak aj stravuje. Nemám avšak skúsenosť s vegánstvom, takže takých klientov ani neprijímam. Ale mal som ľudí s histamínovou intoleranciou, cukrovkou alebo jedného peskatariána, ktorý prijímal v rámci živočíšnych bielkovín len ryby a morské plody.

Ako vnímaš aktuálny fenomén, ktorý je známy pod názvom ketodiéta?

Ja mám taký názor, že žiadny extrém nie je dobrý, hlavne z dlhodobo udržateľného hľadiska. Ruku na srdce, kto by si celý život nedal kúsok pizze alebo cestoviny na obed. Ketodiéta pramení v obmedzení sacharidov a prijímaní tukov. Lenže, ak sa nesprávne stravujete v rámci tejto diéty, tak sa môže stať, že začnete priberať. Tuky, v správnom množstve, sú avšak dôležité správne fungovanie tela. Najmä pri ženách pre správne fungovanie menštruácie.

https://www.instagram.com/p/B8JOi5El5hc/?utm_source=ig_web_copy_link

Z LIVE rozhovoru na Instagrame s Viktorom Vinczem