Kultúra 2022. 03. 15.

Folklórom inšpirovaný súbor Slovenskí rebeli bude 19. marca premiérovať nový muzikál pod názvom Bosorka

Príbeh sa rebelským spôsobom pozerá na obdobie, v ktorom cirkev súdila bosorky. Má svoj pôvod v skutočných udalostiach. Komárno je totiž jedno z piatich miest na Slovensku, kde sú dochované záznamy z procesov s bosorákmi a bosorkami. Autor scenára Jozef Černek oprel príbeh o udalosti zachytené len nedávno.

V roku 2021 obyvatelia nemenovanej oravskej dediny opisujú udalosti a osoby, ktoré majú znaky strigônstva, tak ako ich popisuje etnografická literatúra. Dodnes teda v ľuďoch prežíva to, čo vedecká obec považuje za mýtus. Príbeh sleduje postavu s dvomi dušami, ktorá sa vyskytuje na dvoch miestach zároveň, ako v ľudskej podobe tak aj zvieracej. 

V tradícii nášho národa mohlo byť strigônstvo škodlivé pre zdravie statku, ale aj ľudí, avšak určitá forma mágie sa používala (a dodnes aj používa) na liečenie. Práve tento fenomén a to, akým spôsobom pristupovala cirkev k “liečeniu” bosoráctva, je nosnou témou muzikálu.

Pre 42 účinkujúcich nebolo jednoduché dielo nacvičiť, vznikalo viac ako pol roka a pre rôzne obmedzenia a karantény sa na javisku v plnej zostave stretli všetci len trikrát pre úplné zohranie diela. Hudobná zložka, ktorú vedie Júlia Černeková, nacvičovala tentokrát separátne od tanečníkov pod vedením vedúcej súboru Roberty Krmáškovej. Pre vznik diela teda folkloristi využívali všetky moderné technológie a možnosti. V predstavení sa stretávajú tri generácie, najmladší člen súboru má 14  a najstaršia herečka viac ako sedemdesiat. Väčšinu súboru ale tvoria vysokoškoláci.

“Malo to byť pôvodne jednoduché dielko, nechceli sme po pandémii nič zložité, avšak tá téma je tak široká, že by bolo hriechom hľadať skratky. Som veľmi hrdý na to, že sme to nakoniec zvládli v “plnej paráde“. Verím, že diváci to ocenia a že nebudeme pre pandémiu premiéru zas odkladať, s obavami vysvetľuje Jozef Černek pár dní pred premiérou. 

https://youtu.be/1qHf-tPlNGU

autori fotiek sú Angelika Kopják, Martin Kučera, Dušan Teplan