Šport 2013. 10. 03.

Greenbike & Wellness Patince Tour aj cez osudovú hrádzu

Ukončenie tohtoročnej cyklistickej sezóny vo veľkom štýle sa blíži! Cyklisti si to v sobotu nasmerujú do Wellness Hotela Patince. Prechádzať budú aj neslávne preslávenou hrádzou popri Dunaji, ktorá smeruje do Dobrohošti.

Tohtoročná cyklistická sezóna bola náročná, plná horských i cestných maratónov, či  časoviek. A preto si po športových výkonoch doprajú cyklisti zaslúžený relax. Už túto sobotu 5.októbra je pre všetkých aktívnych i pasívnych cyklistov pripravená cyklotour z Bratislavy do Patiniec. 135-kilometrová trasa štartuje na námestí pred obchodným centrom Eurovea a pozdĺž rakúskych a maďarských hraníc sa pelotón dostane do Wellness Hotela Patince, kde už budú cyklisti len a len relaxovať.

green-bike

Aj keď sa cyklistika, hlavne tá rekreačná považuje za krásny a bezpečný šport, nie vždy je tomu tak. Nemusíme ísť ani tak ďaleko za Bratislavu, aby sme si pripomenuli smutnú udalosť, ktorá sa stala toto leto na hrádzi smerujúcej do Dobrohošti. Štyridsaťjeden ročný Richard životom doplatil na nešťastne umiestnenú rampu. Tá má na tomto mieste zabraňovať prejazdu neoprávnených vozidiel. A keďže oficiálne hrádza nie je cyklotrasou, korčuliari a cyklisti sem vstupujú na vlastné riziko. Richardove nešťastie ale nebolo jediné, ktoré má rampa na svedomí. Podľa miestnych išlo minimálne o piatu tragédiu. Cyklistický pelotón sa preto na ceste do Patiniec zastaví aj na tomto „prekliatom“ mieste a položí kvety nielen za cyklistu Richarda, ale za všetkých, ktorým táto rampa nešťastne stúpila do cesty. „Chceme si týmto pripomenúť tých, ktorí sadli na bicykel, no kvôli tejto rampe sa už domov bohužiaľ nevrátili. Pre nás cyklistov je to naozaj veľmi nebezpečné miesto, ak idete rýchlo a svieti slnko, rampu si všimnete až na poslednú chvíľu. A nie vždy sa vám podarí ubrzdiť. Chceme preto cyklistickú verejnosť na toto miesto aspoň takýmto spôsobom upozorniť,“ objasnil zmysel akcie organizátor cyklotour Miroslav Bílik.

mapa

Súčasťou tejto športovej výzvy môže byť každý, kto si na 135 kilometrov trúfa. V cyklistickom pelotóne je istá  účasť aj viacerých známych osobností a skvelých športovcov. Do pedálov budú šliapať aj vodní slalomári, olympionici bratia Peter a Pavol Hochschornerovci, účastník tohtoročnej Tour de France cyklista Pavel Brutt z ruského tímu Kaťuša, bývalý slovenský reprezentant v dráhovej cyklistike Jozef Žabka no a maskot našej cyklistiky, herec Ivan „Tuli“ Vojtek. Aj tieto mená sú určite zárukou toho, že pôjde o nezabudnuteľný športový zážitok.