Šport 2013. 10. 15.

Tohtoročná cyklistická sezóna úspešne ukončená

Kalendár cyklistických akcií sa úspešne rozrástol o Greenbike & Wellness Patince Tour. Táto cyklistická novinka dopadla na výbornú.

Oficiálne ukončenie tohtoročnej cyklistickej sezóny sa nieslo vo veľkom štýle. Organizátori stavili na jednu kartu. Chceli dopriať cyklistom po náročných mesiacoch plných horských, cestných maratónov a časoviek zaslúžený relax.
135 kilometrová cyklotour mala preto cieľ vo Wellness hoteli Patince. „Nevedeli sme, do čoho ideme, keďže takýto druh cyklistickej akcie je na Slovensku novinkou. Záujem z radov profi i hobby cyklistov nás ale príjemne prekvapil. Je teda viac ako pravdepodobné, že výlet do Patiniec ešte zopakujeme,“ neskrýval nadšenie organizátor akcie Miroslav Bílik.

V sobotu 5.októbra sa na štart na námestí  pred obchodným centrom Eurovea postavilo vyše 70 cyklistov. Potešujúca bola účasť aj nežnejšieho pohlavia. Cyklistky sa nezľakli a do pedálov šliapali aj s viacerými skvelými športovcami.  Greenbike & Wellness Patince Tour si nenechali ujsť vodní slalomári, olympionici bratia Peter a Pavol Hochschornerovci, bývalý slovenský reprezentant v dráhovej cyklistike Jozef Žabka no a maskot našej cyklistiky, herec Ivan „Tuli“ Vojtek.  Rýchle tempo pelotónu ale jednoznačne udával účastník tohtoročnej Tour de France, cyklista Pavel Brutt z ruského tímu Kaťuša.

greenbike-1

Akcia mala okrem dobrého zašportovania si aj hlbší zmysel. Cyklisti totiž prechádzali neslávne preslávenou hrádzou popri Dunaji, ktorá smeruje do Dobrohošti. Minútou ticha si pripomenuli smutnú udalosť, ktorá sa v lete na tejto hrádzi stala. Štyridsaťjeden ročný Richard životom doplatil na nešťastne umiestnenú rampu. Tá má na tomto mieste zabraňovať prejazdu neoprávnených vozidiel. A keďže oficiálne hrádza nie je cyklotrasou, korčuliari a cyklisti sem vstupujú na vlastné riziko. Richardove nešťastie ale nebolo jediné, ktoré má rampa na svedomí. Podľa miestnych išlo minimálne o piatu tragédiu. Cyklistický pelotón sa preto na ceste do Patiniec zastavil aj na tomto „prekliatom“ mieste a položil kvety nielen za cyklistu Richarda, ale za všetkých, ktorým táto rampa nešťastne stúpila do cesty. „Chceli sme poukázať na to, že táto trasa je naozaj veľmi nebezpečná, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať. Touto spomienkou a minútou ticha sme dúfam vyslali aspoň malý signál všetkým cyklistom, aby boli pri rampe smrti veľmi, veľmi opatrní,“ dodal Miroslav Bílik.
135 kilometrovú trasu tak zvládli cyklisti výborne. Neodradila ich ani zima a silný vietor, do Patiniec úspešne dorazili všetci zúčastnení a do pamäti si zapísali jedinečný,  nezabudnuteľný športový zážitok.