Región 2012. 10. 18.

Hurbanovský strelec patrí podľa posudku do ústavu

Spomienka na júnovú streľbu v Hurbanove už pomaly bledne. Osud mestského policajta, ktorý zastrelil troch ľudí a dvoch ďalších postrelil, je však stále nejasný. 

Podľa posudku by Juhász nemal ísť do väzenia, ale do ústavu. FOTO: SITA

16. jún. Sobotné dopoludnie, ktoré sa určite nezmazateľne zapíše do pamätí obyvateľov mesta Hurbanovo. 51-ročný mestský policajt s 20-ročnou praxou Milan Juhász vystupuje z auta a prichádza k jednému z hurbanovských obydlí. V krátkom okamihu padajú prvé výstrely. Traja ľudia sú zakrátko vyhlásení za mŕtvych, dvoch prevážajú do nemocnice v Komárne.

Následne dráma pokračuje tým, že policajt hľadá primátorku Margitu Zemkovú, ktorej sa chce údajne priznať k činu. Tá nie je doma a Juhász sa vyhráža samovraždou. Po asi troch hodinách je Juhász v rukách polície. Hoci všetky obete boli Rómovia maďarskej národnosti, polícia nevidí za vraždami rasový motív. Tým malo byť dlhodobé správanie tejto komunity.

Denník SME priniesol informácie z posudku psychológov, ktorí Juhásza vyšetrovali. Podľa nich patrí do ústavu a nie do väzenia. Mohol by dostať trest vo výške až 25 rokov za mrežami. Posudok ale zamiešal karty.

“Podľa lekárov Juhász trpí paranoickým vývinom osobnosti, ktorý je podľa nich predchodcom ‘trvalej poruchy s bludmi‘. Návrh na umiestnenie do ústavu by znamenal zastavenie trestného stíhania a vyhnutie sa väzeniu. Rozhodnúť by o tom musel prokurátor špeciálnej prokuratúry, ktorá prípad dozoruje,” píše sa na webe denníka.

Správa má uvádzať, že jeho duševný stav mu dovoľoval rozpoznať protiprávnosť konania, hoci bola táto schopnosť znížená. Juhászovi kolegovia si do dňa činu žiadne poruchy osobnosti nevšimli, motívom mal byť  skôr hnev.

Vyjadrite svoj názor