Kultúra 2011. 07. 13.

HZ Minifest za domom

Folkloristi z folklórneho súboru Dunaj a Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka spojili svoje sily a s Miestnym odborom Matice slovenskej v Komárne pripravili spoločné sústredenie v Hornej Zlatnej.

Obec leží 15 km od Komárna a spravuje ju dva kilometre vzdialená Zlatná na Ostrove . V dedinke nie je ani kostol ani krčma, a to z jednoduchého dôvodu, má len 42 duší. Napriek tomu, je v tejto dedinke skvelá súdržná atmosféra, a preto nebol žiadny problém s nápadom usporiadať tu trojdňový festival. Dedinčania s hudobníkmi, tanečníkmi a hercami pripravili na záhrade za domom mamy hlavného organizátora Jozefa Černeka, predsedu MO MS, všetko potrebné na festival.

Z nepoužívaných maštalí si vytvorili skvelú šatňu a hoci sa na javisko šlo okolo kompostoviska, nič to neubralo na skvelej atmosfére nočných predstavení.  Predstavenia si okrem každého jedného obyvateľa Hornej Zlatnej nenechali ujsť ani návštevníci z Prahy (ČR), Trenčína či mesta Dvůr  Králové (ČR). Po predstaveniach sa mladí umelci bavili s miestnou mládežou do neskorých nočných hodín a hoci bola zábava miestami aj hlučnejšia, obyvatelia dedinky im hluk prepáčili a na 36 účinkujúcich z nášho mesta sa už tešia opäť o rok.

Fotogalériu z festivalu nájdete tu!

Účinkujúci by chceli veľmi pekne poďakovať najmä mame Jozefa Černeka, pani Eve Černekovej, za možnosť využiť jej dom na tento festival a za jej ochotu a trpezlivosť, Dodovi Szigetimu za skvelé obedy a večere, Jožkovi Karcolovi za pomoc s organizáciou, tetám z Hornej Zlatnej, ktoré napiekli výborné zákusky, Drahomírovi Bučekovi za pomoc pri stavaní pódia a všetkým ďalším, ktorí im pri organizovaní tohto festivalu pomohli.

Obrovská vďaka patrí tým účastníkom, ktorí už pár týždňov pred akciou pripravovali priestor.

TEXT: Jana Pipíšková

Vyjadrite svoj názor