Región 2012. 05. 26.

J. Bósza pochoduje do Bratislavy pre slovensko-maďarské zmierenie

Pochod z Komárna cez Veľký Meder, Dunajskú Stredu a Šamorín potrvá do pondelka.

Komárňanský podnikateľ a aktivista János Bósza známy svojimi iniciatívami smerujúcimi k dosiahnutiu autonómie južného Slovenska sa v piatok ráno vydal z Komárna do Bratislavy na “Prvý pochod mieru za slovensko-maďarské zblíženie”. K Bószovmu pochodu sa v Komárne pridal jediný človek – maďarský občan.

Pochod cez Veľký Meder, Dunajskú Stredu a Šamorín potrvá do pondelka, kedy chce v popoludňajších hodinách pred Grasalkovičovým palácom v Bratislave spolu s prípadnými ďalšími účastníkmi zapáliť sviečky pri Fontáne mieru. Bósza chce podujatím pripomenúť spoluobčanom a slovenským ústavným činiteľom, že “je tu čas na slovensko-maďarské zmierenie, na zabezpečenie rovnoprávnosti a práva na sebaurčenie”. V mestách, cez ktoré pôjde pochod, sa uskutočnia “priateľské rozhovory s občanmi o právach”. K pochodu sa podľa Bószu môže ktokoľvek pridať.

“Od začiatku som s tým nepočítal, že prídu stovky ľudí a ani nie to je cieľom. Cieľom je dať najavo občanom aj našim politikom, že musíme prestať s tou nezmyselnou politickou neznášanlivosťou, lebo na to najviac doplatia občania,” povedal pre TASR Bósza, podľa ktorého politici na slovenskej ani maďarskej strane nič v tejto otázke nerobia, preto musia začať konať občania. V súvislosti s otázkou sebaurčenia povedal, že ak sa takéto otázky na stretnutiach s občanmi vynoria, rád vysvetlí, že autonómia neznamená rozvracanie republiky, ale presne naopak, tam, kde vytvoria autonómiu, nikde nedošlo k rozvracaniu republiky.

Bószovo meno sa spája s občianskym združením Nomos regionalizmus, ktoré Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo 21. decembra 2007 a o necelé dva mesiace neskôr vydalo rozhodnutie o zrušení tejto registrácie pre porušenie zákona.

TEXT a FOTO: TASR

Vyjadrite svoj názor