Mesto 2011. 01. 17.

"Bósza mi pripadá komický, len sa snaží zviditeľniť," tvrdí Ján Slota

S Veľkým Uhorskom sa podľa Slotu okrem Maďarov žiadny národ, ktorý v tomto historickom štátnom útvare žil, dnes už nestotožňuje.

Najnovší výstrelok kontroverzného komárňanského podnikateľa maďarskej národnosti Jánosa Bószu, ktorého prichytila polícia pri naťahovaní vreca na odpadky na pamätník Trianonu v Komárne, pôsobí na predsedu SNS Jána Slotu komicky. “V tomto štáte sa takto snažia zviditeľniť bezvýznamní ľudia, o ktorých by v normálnom živote nikto ani nezakopol,” povedal Slota.

Bósza vo štvrtok 13. januára natiahol na pamätník Trianonu v Komárne plastové vrece na odpadky, ktoré ozdobil nápisom v maďarskom jazyku. “Tento pomník je prejavom šovinizmu SNS. Ďakujeme, neprosíme si,” znie Bószov text v slovenskom preklade. Na otázku, či nebude komentovať ani Bószov písomný odkaz SNS, Slota poznamenal, že jeho strana “bojuje za slovenský národ už 140 rokov”, takže je logicky terčom napádania. “Navyše, je to pamätník, ktorý som krstil,” dodal Slota.

Celkovo hodnotí incident ako málo významný, horšie podľa neho je, že sú takéto skutky nepriamo podporované politikou maďarskej vlády. “Aktivity maďarského premiéra Viktora Orbána, skutočnosť, že si hneď na úvod svojho predsedníctva dali do Bruselu rozprestrieť koberec s Veľkým Uhorskom, ukazuje občanom Európskej únie, o čo Maďarom ide. To, čo sa potom deje, je už len pokračovanie,” povedal Slota.

Dodal, že v ďalších mesiacoch Orbánovej vlády sa podľa neho “v úvodzovkách máme na čo tešiť”. S Veľkým Uhorskom sa podľa Slotu okrem Maďarov žiadny národ, ktorý v tomto historickom štátnom útvare žil, dnes už nestotožňuje. Maďarsko by sa preto malo na výstave v Bruseli prezentovať mapou svojho územia, a nie územia Uhorska.
“Je to arogancia zo strany Maďarskej republiky voči občanom Európskej únie. Ak toto niekto bagatelizuje, je to naivita, ktorá nepozná hraníc,” uzavrel Slota.

TEXT: TASR

Vyjadrite svoj názor