Mix 2019. 03. 05.

Jarné potulky Komárnom: Mŕtve rameno Váhu

Už niekoľko dní tu máme meteorologickú jar, a je to na počasí dozaista vidieť, ba dokonca cítiť. V pondelok 4. marca nás príroda opäť obdarila neobvykle teplým a slnečným dňom. Bol by hriech nevyužiť tejto jedinečnej situácie a neisť obdivovať krásy nášho mesta. Kam som zamieril? Starý dobrý „Mrtvák“.


Náhla spomienka na detstvo

Prostredie Mŕtveho ramena Váhu ma vždy fascinovalo. Už ako malý chlapec som tu strávil nespočetne veľa dní, hlavne v lete. Nevšednými pohľadmi chatová oblasť v okolí jazera nikdy nešetrila, preto ma neprekvapili ani teraz.

Stará „volejbalka“ pohodená na brehu vo mne však vyvolala nostalgiu. Spomienky na moje plavecké začiatky a prosté úteky z mestského prostredia mi v hlave opäť zarezonovali. Čo povieš, pripomenul tento pohľad nejaké spomienky aj tebe?

Jar v plnom prúde

Príroda v okolí nášho „Mrtváku“ je naozaj krásna. Možno si to neuvedomujeme, no je naozaj vzácne, že máme takéto prostredie doslova na dosah ruky. Zo zimného spánku prebúdzajúca sa flóra aj fauna ma o tom zas a znova presvedčili.

Aj takéto krásne snehobiele krásavice v ten pondelok dávali každému vedieť o opätovnom Vesninom návrate na trón. Aj keď ma mrzelo, že som im nemohol ponúknuť ani len malý kúsok chleba, nevyzeralo to, že by im to vadilo. Pri stretnutí s nimi sa mi podarilo zachytiť aj takýto čarovný pohľad.

Neničme si čo je nám vzácne

Je pravda, že mi moja pondelňajšia prechádzka ponúkla krásne s všedné pohľady, no, žiaľ, vždy má minca aj svoju odvrátenú stránku. Pohľad na ňu nemusí byť vždycky vábny, preto o nej často pomlčíme. Krásne prostredie Mŕtveho ramena doslova špatia naše zlé rozhodnutia, kedy si ho nevážime natoľko, aby sme ho neznečisťovali.

Žiaľ, aj napriek snahám mnohých, a aj po tom, ako pribudli nové odpadkové koše blízko brehov, si aj teraz podaktorí z nás dovolia špiniť toto krásne a vzácne miesto. Čo tak dať týmto krokom zbohom a uvedomiť si vážnosť situácie? Verím, že sa to dá zvládnuť.

Jar ešte len začala a teplých slnečných dní bude stále pribúdať. Preto radím každému nadšencovi prechádzok v prírode, aby si aspoň jeden deň vyhradil pre toto krásne miesto. „Zatúlaš“ sa na Mŕtve rameno v najbližšom období aj ty?