Región Dél-komárom 2022. 11. 04.

Jesenný kultúrny program v Monoštorskej pevnosti v Komárome

Mesto Komárom je miesto, ktoré neustále má čo ponúknuť. Jeho história predstavuje nevyčerpateľnú studnicu informácií, ktoré je sa neustále dostávajú na povrch. Mesto Komárom sa snaží tieto informácie čo najlepšie zachovávať a podávať ďalej.

Pevnosť  Monostori  – najväčšia moderná pevnosť v strednej Európe – bola postavená v rokoch 1850 až 1871. Vojenská historická pamiatka v klasicistickom štýle, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, ponúka pôsobivý pohľad svojimi mohutnými múrmi postavenými z precízne tesaných kameňov, 3-4 metre hrubým zemným krytom pokrývajúcim obranu a systémom podzemných chodieb (sieť kazemát), ktorá je dlhá niekoľko kilometrov.

Monumentálne rozmery
dokazujú nasledujúce údaje: pevnosť zaberá 25 hektárov, jej celková plocha vrátane strieľní je 70 hektárov, podlahová plocha budov je 25 680 m2, počet miestností je 640. Najvyšší počet vojakov v pevnosti bol 8000 ľudí.

Po vybudovaní pevnosť slúžila generáciám vojakov Maďarskej národnej gardy. Medzi jeho úlohy patrila ochrana centrálneho hradu (Komárno, Slovensko) a riadenie lodnej dopravy na Dunaji. Nikdy sa tu nekonali bojové akcie, slúžila predovšetkým ako výcvikové stredisko a sklad zbraní. Počas 1. svetovej vojny fungovala ako náborové a výcvikové stredisko. Pevnosť Monostori v druhej svetovej vojne bolo inštalované velenie 22. pešieho pluku a I.-II. vojaci práporu odtiaľto odchádzali do bojov pozdĺž Donu. Koncom II. Po 2. svetovej vojne bolo v múroch pevnosti vytvorené núdzové bývanie pre maďarské rodiny vysídlené z Československa. V rokoch 1945-90 zriadila Južná skupina armád Červenej armády v pevnosti najväčší muničný sklad v strednej Európe. Ich odchodom sa vojenská úloha pevnosti definitívne skončila.

„Pevnosť je dnes obľúbeným výletným miestom, ktoré láka návštevníkov výstavou vojenskej histórie, vozidlami studenej vojny, Múzeom chleba, výstavou lodí a množstvom podujatí. Tento víkend čakáme na našich návštevníkov s veľmi špeciálnym programom. Jesenná Cool túra začne v sobotu o 11:00 komentovanou prehliadkou, potom si návštevníci môžu pozrieť historický muzikál „Egri Csillagok“ a popoludnie zakončí tradičná strelecká show.“

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku TU a TU !