Knihy od komárňanských autorov, ktoré zožali medzi čitateľmi úspech
Mesiac marec je okrem prvých jarných dní známy aj tým, že je mesiacom kníh. Týmto „titulom“ sa môže pýšiť už od roku 1955 a jeho cieľom je podporiť záujem o čítanie kníh. Nakoľko aj my chceme prispieť k oslave tohto mesiaca, tak sme si pre vás pripravili zoznam kníh od autorov z Komárna a okolia.
Vražda v Slopnej (Slovart, 2008)
Je detektívka od autorky Daniely Kapitáňovej. Kniha nás zavedie do malej slovenskej dedinky, kde bol zavraždený spisovateľ Pravda. Na vyšetrenie vraždy sa zišlo dvanásť veľkých detektívov a detektívnych dvojíc ako napríklad slečna Marplová, Hercule Poirot, Sherlock Holmes a jeho spoločník doktor Watson či seriálový hrdina Columbo. Napriek tomu, že vražda neprináša veľa riešení, každý z detektívov si svoju pravdu nájde. Autorka v diele využíva paródiu, iróniu a zveličenie. Kniha vyšla v spolupráci so Slovenským rozhlasom a jej súčasťou je aj CD, ktoré nahovoril Boris Farkaš.
Zdroj foto: cizmarikova.blog.sme
Nec arte, nec marte (MSÚ Komárno a NEC ARTE s. r. o., 2006)
Kniha, v ktorej Ľudovít Gráfel zhrnul históriu pevnostného systému od jeho výstavby až po súčasnosť. Súčasťou diela sú bohaté archívne obrazové materiály a fotografie miestnych fotografov. Pridanou hodnotou je tiež prepracovaný slovník termínov, ktorý čitateľovi prinesie maximálny pôžitok v historickom poznávaní pevnosti.
Zdroj foto: pevnost.komarno.eu
HIT je zdravo žiť (Patrícia Molnárová Turiničová, 2018)
Patrícia, ktorá už roky „zápasí“ s histamínovou intoleranciu, sa rozhodla podeliť so svojimi cennými skúsenosťami pri tejto diagnóze. Možno sa to nezdá ale tí, ktorí tiež trpia touto intoleranciou vedia, že stravovanie môže byť niekedy náročné. Patrícia preto prináša v knihe množstvo receptov pre ľudí s histamínovou intoleranciou a tiež tipy pre ľudí aj s inými intoleranciami alebo alergiami.
Zápisky z teplého domu (Ikar, 2013)
Rodák z Komárna a herec Viktor Horján sa za svoju orientáciu nikdy nehanbil. Svoju spoveď pretavil do biografie, ktorú spolu napísal s novinárkou Silviou Lispuchovou. Kniha je plná fotografií, výstrižkov z novín a časopisov, či zaujímavých myšlienok a svojim rýchlym spádom a úprimnosťou zaujme nejedného čitateľa.
Zdroj foto: korzar.sme.sk
Moje Camino – Cesta do Santiago de Compostela (Veronika Beňová, 2016)
Alebo inak Cesta svätého Jakuba, ktorá predstavuje púť ku katedrále v Santiagu de Compostela v Španielsku. Trás je viac a Veronika sa rozhodla pre tú najnáročnejšiu, a to Camino del Norte po pobreží Atlantiku. Počas svojej cesty ostala v denno-dennom kontakte so svojou rodinou, ktorá sa každým dňom tešila na jej zápisky viac a viac. Po skončení svojej cesty sa Veronika rozhodla o svoj „denník“ podeliť aj s verejnosťou.
Zaujala vás niektorá zo spomenutých kníh alebo ste už jednu z nich čítali? Podeľte sa s nami v komentároch!