Kolárovo na svetovej mape IT
Boli dvaja a začali opravovať počítače. Dnes majú 25 zamestnancov a veľké plány. Sú pritom šetrní k prírode i k peňaženkám zákazníkov.
Žijú pre svoj koníček a darí sa im. Dvaja mladíci z Kolárova Tomáš Angyal a Ákos Keszeli si pred deviatimi rokmi otvorili obchod s výpočtovou technikou a dnes sú dôležitým hráčom na trhu s výpočtovou technikou. Spoločnosť Atechnet sa pod ich vedením zaoberá výkupom, obnovou a opätovným predajom počítačov. Aj vďaka ich práci sú u nás čoraz populárnejšie vynovené počítače.
Tomáš Angyal bol hrdinom nášho školstva už ako „násťročný“. „Bol som počítačový nadšenec a na strednej škole ma zástupca riaditeľa neraz žiadal, aby som opravil školské počítače. Veľmi som si túto pozíciu užíval,“ spomína. Po maturite sa zamestnal v obchode s výpočtovou technikou, ako správca siete si privyrábal aj v ďalších firmám. Neskôr sa s Ákosom Keszelim, ktorého pozná už od základnej školy, rozhodli, že si otvoria vlastný obchodík.
Úspech sprvoti malej predajne tkvie podľa Ákosa Keszeliho v tom, že svoju prácu vždy vykonávali s veľkým odhodlaním. Zákazníci za nimi chodili nielen počas pracovnej doby, ale dokonca aj v noci. „Obchod sme otvorili v roku 2008 v centre Kolárova. Neraz sa stalo, že aj večer o deviatej nás klienti vyhľadali a prosili o pomoc. Raz sme dokonca o druhej v noci opravovali počítač, lebo bolo pre zákazníka ‚smrteľne‘ dôležité, aby bol do rána funkčný,“ spomína a dodáva, že ich vtedy hnala viac láska, ako práca samotná. Prešlo deväť rokov a dnes sú Ákos s Tomášom vo vedúcich pozíciach spoločnosti, ktoré ale vykonávajú s rovnakým nadšením, ako keď sa hrabali medzi skrutkami a obvodmi.
Počas deviatich rokov sa obchod pekne rozrástol a podľa dopytu sa vyvíjalo sa aj jeho zameranie. Dnes riadi nadšená dvojica z Kolárova firmu s 25 zamestnancami. Spoločnosť Atechnet od roku 2011 vynovuje staršie počítače, ktoré vyradili zo svojho majetku veľké medzinárodné firmy. Vtedy založili podnikavci z Kolárova webstránku www.lacne-pc.sk.
Čo konkrétne znamená repasovaný alebo vynovený počítač, vysvetľuje Tomáš Angyal: „Vynovený počítač by ste si nemali zamienať s použitým počítačom. Pri kúpe použitého počítača nemusí jeho nový majiteľ vedieť o jeho stave a životnosti. Nevie, čo môže očakávať. Naopak, počítače, ktoré prichádzajú k nám, prejdú vnútorným a vonkajším čistením, opotrebované diely vymeníme za čisto nové a potom sa počítače testujú. Okrem toho, my na vynovené počítače dávame kompletnú dvojročnú záruku, aj keď nám zákon prikazuje len pol roka.“ Jedným z hlavných cieľov spoločnosti Atechnet dnes je, aby majiteľ po rozbalení počítača pocítil radosť z novoty svojho nového miláčika.
Prečo majú repasované počítače taký veľký úspech? Ákos Keszeli vysvetľuje, že po kríze v roku 2011 sa ľudia báli míňať a veľmi tuho rozmýšľali o tom, čo kupujú. „Stále viac ľudí nás vyhľadávalo s tým, že chcú kúpiť počítač, ale investovať menej. V kategórii biznis – ktoré my predávame – sa počítače vyrábajú z oveľa odolnejších materiálov. Vďaka tomu, že medzinárodné firmy vymieňajú svoj ‚výpočtový arzenál‘ častejšie, sa k nám dostávajú vo veľmi dobrom stave,“ približuje. Zákazník si tak teraz môže zakúpiť počítač za 200 či 300 eur, ale pred časom by zaň zaplatil aj tisíc eur.
Okrem pomoci zákazníkom je pre firmu veľmi dôležitá aj ochrana prírody, nakoľko vynovené počítače znižujú množstvo odpadu, ktorý znečisťuje Zem. Nie je preto prekvapením, že firma Atechnet získala aj zvláštne ocenenie za udržateľnosť od maďarskej nadácie Vzor (Példakép Alapítvány).
K budúcnosti a plánom šéfovia povedali, že by chceli byť do zopár rokov dominantným hráčom na trhu. „Hoci najväčšie spoločnosti vynovujú ročne viac ako pol milióna počítačov, ich náskok by sme mohli zmazať aj za päť rokov. Máme partnerov, ako napríklad Reboot či IT partner, s ktorými spolupracujeme už od začiatku a vieme ich len odporučiť. Možno by bolo pre nás jednoduchšie prevádzkovať firmu v Budapešti, ale sme veľkí lokálpatrioti a chceme spraviť čosi pre náš región. Chceme ukázať, že aj z malého mesta vo východnej Európe sa dajú robiť veľké veci,“ uzatvára Ákos Keszeli, ktorému minulý rok vyšla kniha s názvom Začni aj Ty! V nej píše o svojich bohatých skúsenostiach s úspešným a sebavedomým podnikaním.