Mesto 2022. 04. 14.

Komárňanská nemocnica – ako bude fungovať počas Veľkej noci?

Nemocnica AGEL Komárno sa na nastávajúce veľkonočné sviatky pripravila, fungovať bude v režime, aby bola kompletne a nepretržite zabezpečená zdravotná starostlivosť pre pacientov, ktorým zdravotný stav nedovoľuje prepustiť ich domov, samozrejmosťou je aj urgentná zdravotná starostlivosť.

,,Akékoľvek sviatky sú u nás ako všedný deň, zdravie a záchrana života nepoznajú voľný deň či sviatok. Snažíme sa vyjsť v ústrety tým pacientom, ktorí sú na tom zdravotne lepšie a po posúdení ošetrujúcim lekárom ich prepúšťame domov na pár dní, alebo natrvalo. Plánované operácie sú počas pár dní Veľkej noci ako zvyčajne pozastavené, realizovať sa budú znovu od utorka po sviatkoch,“ vysvetľuje riaditeľ Nemocnice AGEL Komárno Miroslav Jaška. Aj keď ide o zdravotnícke zariadenie, zamestnanci sa snažia pacientom aj sebe navzájom aspoň trochu zabezpečiť sviatočnú atmosféru. ,,Pacientom sa usilujeme spríjemniť pobyt počas sviatkov milým slovom, ak situácia na oddelení dovolí,  venujeme pacientom viacej času, necháme si porozprávať ich zážitky a  zvyklosti počas Veľkej noci. Pre deti máme na detskom oddelení pripravené prekvapenie, každý malý pacient dostane zajačika alebo vajíčko, pripravená je voňavka pre polievačov. Návštevy na oddeleniach sú zatiaľ zakázané, výnimky povoľuje primár príslušného oddelenia,“ hovorí riaditeľ nemocnice Mgr. Miroslav Jaška.

Jedálniček pacientov v nemocnici dodržujú podľa zvyklostí. Na Zelený štvrtok sa podáva špenátový prívarok s vareným vajíčkom a zemiakmi, na Veľký piatok rybie filé a slovenský zemiakový šalát, pre pacientov s diétou v diétnej verzii bez šalátu, len s varenou zeleninou, Veľkonočný pondelok si  pacienti pochutia na bravčovom závine či karé.

Zo skúsenosti zdravotníkov, každý rok na urgentnom príjme majú aj prípady intoxikácie alkoholom, Veľká noc je v tomto smere príznačná. ,,Intoxikácie sú každý rok, ale vďaka pandémii sa za posledné dva roky rodiny veľmi stretávať nemohli, tak ich bolo menej,“ hovorí zo skúsenosti Mgr. Monika Nesziová, námestníčka pre úsek ošetrovateľskej starostlivosti.