Kultúra 2014. 09. 03.

Komárňanská premiéra filmu, ktorý sa točil v našej pevnosti

Agentúre Collavino production, ktorá zastrešovala komparzistov pri natáčaní filmu V TICHU (pracovný názov Denník Agáty Schindlerovej), sa podarilo získať exkluzívne práva na premiérové premietanie filmu a to rovno v Komárne, kde sa časť filmu točila.

Bezmála 200 komparzistov a ich hostia budú mať možnosť vzhliadnuť jedinečný film tvorený bez dialógov 19. septembra o 18:00 hod v Dome Matice slovenskej v Komárne.
Film je prierezom života umelcov, ktorí sa dostali do nemilosti vďaka nacistickému Nemecku a jeho ideológii od roku 1933. Nesmeli vykonávať svoje povolanie, boli perzekvovaní. Nacistické zákony vyradili v Nemecku tzv. „neárijských“ umelcov a tieto normy následne uplatňovali vo všetkých nimi obsadzovaných krajinách Európy. Film V TICHU otvára 5 osudov židovských hudobníkov a interpretov, ktorým klavír a hudba pomohli uľahčiť utrpenie v koncentračných táboroch, prípadne zmierniť strach pred neodvratným príchodom blížiacej sa smrti. Karol Elbert , Alica Flachová – Pastorová, Edith Kraus, Arthur Chitz a Jozef Weiss – mená, ktoré mali ostať v zabudnutí a ktorých talent mal byť navždy vymazaný z kultúrneho povedomia. Film štylizovaným spôsobom s precíznou filmovou estetikou a silnou hudobnou zložkou odkrýva šťastný a bezstarostný život hlavných protagonistov v kontraste s ponižujúcim, bolestným a najťažším úsekom ich života.
Pre tento účel organizátori prenajali špeciálne zariadenie, aby si diváci mohli vychutnať obraz i zvuk v plnohodnotnej kvalite. Slávnostného premietania sa zúčastnia všetci hlavní protagonisti, kameraman, ale i oceňovaný režisér Zdeněk Jiráský.
Premietanie sa uskutoční v spolupráci s Furia Film, ktorá film produkovala.
Komparzisti by sa mali o svoju vstupenku (zadarmo) prihlásiť prostredníctvom mailu na adrese castingkomarno@gmail.com. Ich doprovod (jedna vstupenka) si môže vstupenku zakúpiť za zvýhodnenú cenu 3 €.
Verejnosť si vstupenky za 7 € môže rezervovať na čísle 0905 466 107.

10580460_345015412330810_255785001_n