Kultúra 2011. 12. 20.

Komárňanská vianočná kapustnica potešila diváka aj jedáka

85 účinkujúcich, 410 divákov, 620 vydaných porcií, skvelý program a excelentná vianočná kapustnica. Tak by sa dal zhodnotiť vianočný program, ktorý v poslednú adventnú nedeľu pripravili matičiari a ich priatelia pre všetkých ľudí dobrej vôle.

„Ku koncu roka zostavujeme program z toho najlepšieho, čo nám rok na divadelné dosky priniesol. Ak sa nám podarí udržať tradíciu nárastu divákov a účinkujúcich, v budúcnosti nám náš Dom Matice slovenskej kapacitne stačiť nebude,“ zhodnotil akciu predseda MO MS Jozef Černek.

Program bol naozaj bohatý, okrem „domácich“, teda Dramatického krúžku Gymnáziu Ľ. J. Šuleka a folklórneho súboru Dunaj, divákov bavili tanečníci z Junior clubu, prispela hudobná formácia Kantantína, detský folklórny súbor z Marcelovej Marcelka, deti z Divadelného krúžku ZŠ Pohraničná a všetkých divákov vítala Veselá kapela. „Program bol predovšetkým krásnou ukážkou spolupráce kultúrnych organizácií. V čase hospodárskej recesie je pre jednotlivcov veľmi ťažké tvoriť kultúru, pretože na ňu dnes už naozaj peniaze nie sú. Je dôležité spolupracovať a spájať sa nielen v propagácií, ale aj v samotnej tvorbe. Dnes u nás kultúra funguje najmä vďaka sponzorom a im musíte ponúknuť najmä početné obecenstvo, to dnes hľadá naozaj len kvalitné programy,“ pokračuje Černek.

Pred šiestimi rokmi pri miestnom gymnáziu a MS vznikol dramatický krúžok a od neho sa odvíja množstvo vydarených akcií. Dramaťáci sa totiž nevenujú len divadelnému umeniu, ale aktívne sa zapájajú do celého kultúrneho diania v Komárne. „Tak ako im nebolo cudzie maliarske náčinie, keď sme obnovovali priestory Domu Matice slovenskej, tak veselo robili pred týždňom klobásky na tradičnej zabíjačke a dnes zdobili priestor či stavali kulisy. Všetko je to len a len o ľuďoch a ich vôli podieľať sa na kultúre v meste. Matica slovenská má obrovské šťastie, že v Komárne má takýchto ľudí, ja im ďakujem a dúfam, že nám ostanú verní, „ uzatvára Černek.

Matičiarov z Komárna čaká v novom roku 41. ples, fašiangový bál pre deti, desiatka repríz muzikálu Skrotenie a zrejme sa dočkáme premiéry štvrtého muzikálu pod názvom Slovenskí rebeli. Budúcoročná kapustnica bola tému už aj dnes, pretože podľa reakcií prítomných hostí je isté, že na budúci rok tri varné kotle rozhodne postačovať nebudú.

TEXT: ROJA