Mesto Dél-komárom 2023. 03. 21.

Komárňanské dni sú za rohom. Na tieto koncerty sa môžeme tešiť!

Dňa 20. marca o 15:00 sa uskutočnila tlačová konferencia primátora mesta Komárno (SK) Bélu Keszegha a primátora mesta Komárom (HU) Dr. Attilu Molnára ohľadom tohtoročných Komárňanských dní.

Podujatie sa konalo na symbolickom mieste: v Návštevníckom centre mosta Monostori, odkiaľ môžete vidieť nový most spájajúci obe mestá. Chceli tým zdôrazniť priateľstvo, lásku a spolupatričnosť medzi oboma mestami, čo je aj hlavnou myšlienkou tradičný ch Komárňanských dní.

Ako otvárací program najväčšieho jarného festivalu v regióne usporiadajú predstavitelia oboch miest spoločné slávnostné stretnutie, ktorého dejiskom bude Csillagerőd v Komárome. Práve tu sa tiež odovzdajú ocenenia, ako napríklad cena Pro Urbe, titul čestného občana a ceny primátora mesta.

Ani tento rok nebudú chýbať bežné sprievodné podujatia, športové a kultúrne programy, ako sme si už v oboch mestách zvykli. Dobrým príkladom je aj 47. ročník medzinárodných pouličných pretekov Komárno-Komárom, na ktorý je už spustená registrácia. Tento rok sa beh bude konať 1. mája, pretože vo sviatok je menšia premávka a bude treba zastavovať menej áut.

V Komárome sa hudobné programy rozdelia do dvoch skupín. Hlavní ťahúni sa predstavia na platenom festivale. Pre obyvateľov Južného Komáromu sú koncerty dostupné za zvýhodnenú cenu.

Festival s názvom ErődFeszt sa bude konať v pevnosti Monoštori.

 • 27. apríla Tankcsapda a Majka,
 • 28. apríla Valmar a R-GO,
 • 29. apríla Neoton a Ferenc Demjén
 • a 30. apríla Manuel a Magdi Rúzsa.

Viac informácií nájdete na ErődFest OpenUp! Nájdete ho na facebookovej stránke, vstupenky sú dostupné na Jegymester.hu.

V Jókai Liget sa budú konať obvyklé rodinné programy a bezplatné koncerty. Napríklad:

 • 28. apríla vystúpia Tamás Vastag a Bon-Bon, večer uzavrie DJ Bóli
 • 29. apríla koncertujú Hooligans a po nich Elektron Band
 • 30. apríla sa na pódium postaví Bill Gyula Deák
 • 1. máj môžeme osláviť s kapelou Republic

Okrem nich vystúpia aj Egressy Béni Brass Band, Station U2 Tribute, Delhusa John, Kiss Forever Band, Brigetio Klubzenekar, András Csonka a Room Service – Bryan Adams Tribute.

V Komárne (SK) sa snažia organizovať ešte viac rodinných programov, aby boli Komárňanské dni tou pravou „žúrkou“ aj pre tých najmenších. Nielen Dni starej pevnosti budú rodinné, ale aj v Dôstojníckom pavilóne sa budú konať programy pre deti.

Na slovenskej strane organizuje Komárňanské dni nový poskytovateľ, takže sa očakávajú menšie zmeny, ktoré sa dotýkajú aj usporiadania priestorov (napr. vínna ulička). Všetky akcie na slovenskej strane sú bezplatné. Koncerty budú na dvoch pódiách. Účinkujúci na hlavnom pódiu:

 • 28. apríla: DJ Čeku, Queen Tribute, Pápai Joci
 • 29. apríla: DR BRS, Gergő Rácz, Desmod
 • 30. apríla: DJ Dominik – Retro rádio, Igor Kmeťo, Bikini
 • 1. mája: Elán Forever, LGT Revival, Első emelet

Okrem toho sa na pódiu predstavia aj dvaja miestni DJovia, ktorí sa postarajú o zábavu medzi jednotlivými koncertmi.

Na malom pódiu uvidíme najmä domácich interpretov, program sa stále pripravuje, ale títo interpreti sú už teraz istí:

 • 28. apríl : Zsapka Attila / Fambauer Péter / Emmer Péter trió, Farkas Péter – klavír
 • 29. apríl: Petra Börnerová, Inými Slovami, Eli trio,
 • 30 apríl.: Jana Krištof Lehotská, Sipos Dávid
 • 1 máj.: Memória, Kiss Zenészek

V našom meste sa namiesto ohňostroja po koncerte Bikini festival bude konať svetelná šou. Rozhodli o tom zástupcovia predovšetkým z hľadiska ochrany životného prostredia, na čo sa snažia dbať pri organizácii celého festivalu.  Z tohto dôvodu nebudú dostupné ani tlačené programové brožúry, každý nájde program vo svojom mobile.

Ďalším pozitívom, a ak sa to podarí správne naprojektovať, môže byť veľkou pomocou aj to, že počas slávností by premávala verejná doprava, ktorá by prevážala ľudí z koncertu na koncert medzi oboma mestami. Ako by sa to dalo zrealizovať čo najinteligentnejšie (autobusom alebo možno vlakom), je stále predmetom rokovaní.

Celkovo je hudobný program bohatý, každý si môže vybrať podľa svojich predstáv a pendlovať medzi dvoma mestami. Informácie o ďalšej, podrobnejšej programovej ponuke a sprievodných podujatiach prinesieme neskôr.

Zdroj: sziakomarom.sk