Šport 2023. 12. 19.

Komárno má šancu prepísať históriu!

Volejbalisti Komárna ako aktuálny líder mužskej slovenskej extraligy, odohrali na 4600 kilometrov vzdialených Azorských ostrovoch svoj historický zápas v osemfinále významnej európskej súťaže CEV Challenge Cup 2024. V tejto fáze komárňanský klub nikdy nebol a vyrovnal aj históriu najúspešnejšieho výsledku slovenského mužského tímu na európskej klubovej scéne. A teraz má Komárno šancu prepísať všetky štatistiky a zapísať sa do histórie slovenského volejbalu v domácom prostredí v Komárne!

V prvom zápase RIEKER UJS Komárno v Portugalsku neuspel, no takpovediac vstal z mŕtvych, keď prehrával už 2:0 na sety a v treťom sete 9:4. Napriek tomuto stavu sa ukázal veľký charakter družstva, ktorý senzačne otočil priebeh a napokon dokázal vyrovnať na 2:2. V skrátenom sete už nemalo Komárno dostatok síl a neuspelo, no i tak je výsledok viac ako pozitívny, vzácny a nádejný pred odvetou!

Challenge Cup muži – osemfinále – prvý zápas – utorok:

Fonte Bastardo Azores (Por.) – Rieker UJS Komárno 3:2 (25:20, 25:19, 19:25, 22:25, 15:11)

Rozhodovali: Romero Martinéz (Šp.) a Wijnstra (Hol.), 635 divákov.

FONTE BASTARDO: Araya Lahoz 3, Gomez 13, Lopez 14, Passalent 11, Ferreira da Silva 13, Madruga 9, liberá Massimino a Pacheco (Da Silva Pereira 3, Berios Prieto 0, Romero Gonzales 15, Pombeiro 0, Gilbert 1). Tréner: N. Abrantes.

RIEKER UJS KOMÁRNO: Mačuha 9, Kasperkevič 3, Sánta 10, Kohút 9, Mlynarčík 30, Gergely 9, liberá Krajčo a Pati-Nagy (B. Hanúsek 3, Százvai 0, Lam 0, P. Kudra 0). Tréner: R. Vlkolinský.

Richard Vlkolinský, tréner Rieker UJS: „Oba tímy nastúpili so svojimi taktickými zámermi a v prvých dvoch setoch lepšie vychádzali domácim. Myslím si, že zaslúžene. Potom sme svoj zámer zrevidovali a začali hrať niečo iné. Súper na to reagoval veľmi zle a my sme z toho ťažili. Rozhodnutie v tajbrejku, ktorý je vždy druhom lotérie, bolo ako na hojdačke, podobne ako celý priebeh duelu. V piatom sete sme sa na súpera dotiahli na dva body, ale to bolo všetko. Cez určité okolnosti, ktoré máme, tak máme dobrú východiskovú pozíciu. Nastavíme sa správne a veríme, že v Komárne príde plná hala a poženie chlapcov dopredu. Veríme, že postúpime ďalej cez azorský tím ďalej.“

Matúš Krajčo, libero Rieker UJS Komárno: „Zápas sme nezačali najšťastnejšie, neprihrávali sme najlepšie, od čoho sa nám potom odvíjal aj side-out. Mali sme problém sa presadiť a zložiť loptu. Súper po každej obrane, ktorú nam vrátil, rástol a rástol a bolo veľmi tažké ich zastaviť. Nepriaznivý stav sa nám podarilo obrátiť vďaka skvelému servisu Ema Kohúta a výbornému útoku Peťa Mlynarčíka. Aj my sme začali na ihrisku následne rásť a začali sme si veriť. A tak sa niesol aj štvrtý set, ktorý sme taktiež vyhrali. Na začiatku tajbrejku sme mali problém spraviť side-out a už sa nám to nepodarilo dotiahnuť do víťazného konca. Vďaka bojovnému výkonu si domov vezieme bod, čím sme splnili cieľ a verím, že doma bude plná hala a že nás budú fanúšikovia burcovať dopredu a vyhráme za tri body. Pre každého jedného z nás je to určite náš cieľ a aj sen, aby sme postúpili ďalej!“

János Sánta, smečiar Rieker UJS Komárno: „V prvých dvoch setoch sme nevytvorili dostatočný tlak na súpera našim servisom, čím mali viacero príležitostí pri útoku, pričom neboli sme na tom dobre ani pri našom príjme. V treťom sete sme zvolili na domácich inú taktiku na servise, vďaka čomu sme lepšie bránili a zlepšili sme aj náš príjem. Tieto aspekty v spojitosti s našou bojovnosťou nás vrátili späť do zápasu a podarilo sa nám vyrovnať stav setov. V tajbrejku sme mali zlý úvod, z ktorého sme sa už nedokázali spamätať a dokonať obrat, ale súper zaslúžene zvíťazil. Nie sme spokojní na maximum a veríme tomu, že v domácej odvete nám bude stačiť na postup jeden zápas, teda bez pridaného zlatého setu, čím by sme si zabezpečili štvrťfinále, po ktorom všetci túžime.“
V Mestskej športovej hale v Komárne sa očakáva plná hala a v prípade, ak Komárno vyhrá 3:0 alebo 3:1, postupuje do štvrťfinále! V prípade výhry 3:2 sa hrá zlatý skrátený set do 15. Pri akomkoľvek víťazstve súpera to bude on, kto postúpi do ďalších bojov.

Dvojnásobný majster Portugalska z tímu Fonte Bastardo Azores má v kádri až 11 legionárov z 7 krajín, preto to je súper nadmieru kvalitný a určite sa bude na čo pozerať, pôjde o skutočný európsky volejbal!Zápas v Komárne sa začína v utorok 19.decembra 2023 o 19.00 hodine a bude ho rozhodovať dvojica Audrius Gargasas z Litvy a Thomas André Gronvik Transeth z Nórska.