Šport 2010. 11. 10.

Komárno porazilo Inter a oplatilo mu tak prehru z druhého kola!

Komárňanskí basketbalisti cestovali do Nitry na ‚domáci‘ zápas, kde sa druhýkrát v tejto sezóne stretli s basketbalistami Interu Bratislava.

Zápas sme začali opäť nervózne, no súper nám nedokázal ujsť, tak ako v sobotnom dueli so Svitom. Za päť minút padlo iba 9 bodov, potom od stavu 6:3 šli hostia šnúrou siedmych bodov do vedenia, o ktoré však rýchlo prišli Juraj Suja svižne rotoval hráčov, už v prvej štvrtine sa do hry dostalo osem hráčov Komárna. Tá sa napokon skončila tesne, o bod sme ju vyhrali v pomere 16:15.

Do druhej štvrtiny sme vstúpili rázne. Bodový účet otvoril trojkou Mišinský, Klár s Burrowsom pridali 4 a 12 bodov, prvú trojku dal aj Berkis. V tom momente sme v pätnástej minúte viedli o 17 bodov a tréner hostí si pýtal oddychový čas. Ten veľmi nepomohol a tak sme pomaly zvýšili náš náskok až na 40:19. Potom však naši trochu poľavili, hosťujúcemu Interu padlo niekoľko košov, medzi nimi i prvá trojka amerického krídelníka Brewingtona, ktorý sa aj v druhom zápase sezóny skvele zapísal do štatistík (25 bodov, 5 doskokov). Hostia znížili hrozivo vyzerajúci náskok ‚Obuvníkov‘ na 12 bodov aj vďaka slabej koncentrácii rozhodcov. Treba však hlavne povedať, že sme za tri a pol minúty dokázali dať len dva body z trestných hodov.

Polčas teda skončil za stavu 42:30 a trochu sme sa báli opakovaniu scenára z posledného vzájomného zápasu, kedy Inter otočil zápas, v ktorom prehrával už o 23 bodov. V druhom polčase sa trochu prebral Charles Jackson, ktorý má stále trochu problémy s pískaním faulov a tak veľa času musí bohužiaľ tráviť na lavičke, aby sa rýchlo nevyfauloval. Pod košom však jasne dominoval Kino Burrows. Skóre sa veľmi nemenilo, Inter dokázal dva krát stiahnuť naše vedenie na 7 bodov, no dva krát dokázal odpovedal Berkis úspešnou trojkou a aj vďaka dominancii pod košom a slabšej chvíľke súpera sme dokázali opäť napnúť náskok na 16 bodov. Tretia štvrtina skončila 60:44.

Štvrtá časť hry priniesla priam nečakanú drámu. Súperovi začali padať koše z každej akcie, chvíľu pobudol na ihrisku aj Marek Jurík, no nedokázal sa dostať do zápasového tempa. Dve minúty pred koncom znížili hostia dokonca na 4 body, no opäť prišla Berkisova trojka vtedy, keď mala. Súperovi sme už do konca zápasu potom nedovolili priblížiť sa na menej ako 5 bodov a zápas sme vyhrali v pomere 82:76.

Hviezdou zápasu sa rozhodne stal Kino Burrows, ktorý nastrieľal súperovi 37 bodov, čím sa priblížil len na jeden kôš k svojmu sezónnemu maximu (39 bodov z úvodného zápasu vo Svite). Veterán Gavran ani pateticky La Rosa nemali šancu stíhať jeho dynamickú hru pod košom .

MBK Rieker Komárno – BK Inter Bratislava 82:76 (16:15, 26:17, 18:14, 22:30)– hralo sa v ŠH Dolnočermánska v Nitre
Najviac bodov: Burrows 37, Jackson 14, Berkis 12 – Brewington 25, Wheeler 15, Gavran 9
TH: 15/11 – 13/6, fauly: 19 – 17, trojky: 5 – 6, rozhodovali: Kúkelčík, Hančík a Szibilla, 180 divákov

Text: Tomáš Kottra

Extraliga mužov – 13. kolo

Astrum Levice – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 85:83 (24:20, 20:22, 21:21, 20:20)
Najviac bodov: Červenka 19, Wolfinger 16, Hill 15 – Johnson a Baldovský po 17, Murrey 16
TH: 19/13 – 23/20, fauly: 21 – 20, trojky: 4 – 3, rozhodovali: Janáč, Kuzmiak a Lamoš, 1400 divákov

Domáci začali veľmi dobre, vyhrávali 18:5, ale do konca štvrtiny sa Spišiaci stihli dotiahnuť na štyri body. V ďalšom vývoji stretnutia si nedokázalo ani jedno z družstiev vytvoriť výraznejší bodový náskok. O víťazstvo domácich sa najviac zaslúžil Andrej Červenka, ktorý polminúty pred koncom riadneho hracieho času premenil rozhodujúci trojkový pokus a s 19 bodmi bol najlepším strelcom duelu.

V prvej štvrtine bol zápas vyrovnaný. Domáci sa postupne začali presadzovať pod košom, hlavne vďaka Burrowsovi a v 30. min viedli už o 14 bodov. Hostia však neskladali zbrane, vysunuli obranu a pomaly ukrajovali z náskoku Komárna. Domáci si nakoniec vedenie ustrážili a zvíťazili o šesť bodov 82:76.

BK Iskra Svit – BC Prievidza 107:93 (25:29, 30:34, 19:13, 33:17)
Najviac bodov: McCoy 26, Polakovič 17, Grbešič a Dorazil 15 – Booker 24 (5 trojok), Majoroš 18, Boor 12
TH: 35/22 – 13/10, fauly: 15 – 28, trojky: 5 – 15, rozhodovali: Lukáč, Donát a Karniš, 400 divákov

Prievidžania neprišli vôbec v porazeneckej nálade, čo naplno dokumentovali v l. polčase. Už v 30 sekunde otvoril Booker trojkou skóre zápasu, diváci potom zostali v nemom úžase, keď videli, čo sa robí na palubovke. Hostia si doslova urobili trojkovú strelnicu a do polčasovej prestávky premenili 13 pokusov spoza trojkového oblúka (Booker a Boor po 4). K tomu im dopomohlo veľmi slabé bránenie zo strany domácich. V 18. min mal Svit manko 13 bodov (45:58). Kormidelníkovi Iskry nepomohli ani dva oddychové časy. Z kabíny vyšli domáci ako vymenení, dôslednejšie bránili a aj streľba sa im viac darila. Baníci sa však nevzdávali a zdalo sa, že záver vyznie dramaticky. Od 37. min však na palubovke dominovali Sviťania, ktorí zvíťazili 107:93.

ŠKP Banská Bystrica – BK SPU Nitra 87:88 (17:20, 22:25, 18:27, 30:16)
Najviac bodov: Velčič 24, Koczkáš a Hovaňák po 16 – Tomek a Moore po 21, Erwin 19
TH: 28/21 – 30/22, fauly: 26 – 29, trojky: 8 – 4, rozhodovali: Zubák, Kurpaš a Fuska, 500 divákov

Diváci v Banskej Bystrici videli nesmierne dramatické stretnutie, v ktorom síce hostia z Nitry po celý zápas vyhrávali, ale v poslednej minúte po mohutnom finiši domácich mohli o víťazstvo prísť. ŠKP mal slabší úvod do jednotlivých štvrtín. Keď Nitrania v 30. min viedli 72:57, zdalo sa, že o výsledku je rozhodnuté. Domáci však zabrali a 20 sekúnd pred koncom vyrovnali na 87:87. Hosťujúci Moore potom premenil iba jeden trestný hod, ale Bystričania už nedokázali v zostávajúcom čase strhnúť víťazstvo na svoju stranu.

MBK Handlová – BK Váhostav-SK Žilina 80:68 (27:17, 15:16, 23:10, 15:25)
Najviac bodov: Madaj 21, Barišič 20, Delič 16 – Kosa 20, Tilandy 15, Stojanovič 12
TH: 20/10 – 27/21, fauly: 26 – 20, trojky: 6 – 5, rozhodovali: Pipíška, Hrabuvčin a Tomašovič, 650 divákov

Handlová hrala počas prvých troch štvrtín pekný basketbal s viacerými vydarenými akciami. Domáci vedomí si už 25-bodového náskoku poľavili v záverečnej štvrtine vo svojom úsilí a koncentrácii, čo hostia využili na skorigovanie výsledku. Baníci však napokon v tomto dueli zvíťazili 80:68.