Mesto 2018. 12. 11.

Komunitné granty podporia sumou takmer 200.00 eur 32 projektov na Slovensku

 Takmer 200.000 eur si rozdelí 32 projektov, ktoré uspeli v rámci iniciatívy Komunitné granty Nadácie VÚB. Do každého kraja poputujú rovnomerným dielom granty až do výšky 25.000 eur pre štyri projekty, ktoré si miestni susedia a podporovatelia zvolili za najpotrebnejšie a najviac žiadané.

„Domáci obyvatelia vedia najlepšie posúdiť, čo ich región najviac potrebuje. Preto sme prišli pred tromi rokmi so systémom pomoci komunitám, v ktorom vidíme po každom ročníku čoraz väčší zmysel. Šikovným organizáciám umožňujeme férovo sa uchádzať o grant pre svoje nápady, avšak konečné slovo prenechávame samotným miestnym ľuďom,“ povedal predseda správnej rady nadácie Alexander Resch.

Do hlasovania sa zapojilo celkovo 107.370 obyvateľov Slovenska. Tí podľa nadácie svojimi hlasmi rozhodli, ktoré projekty získajú finančnú podporu. Spomedzi 386 prijatých žiadostí poslali nezávislí odborníci z hodnotiacej komisie 64 najlepších projektov do transparentnej súťaže formou verejného hlasovania, ozrejmila. Projekt s najvyšším počtom hlasov v každom kraji získa od nadácie grant vo výške do 10.000 eur, ďalšie tri do 5000 eur.

„Najvyšší počet, 7063 hlasov spomedzi všetkých 64 súťažiacich projektov, získal projekt občianskeho združenia Sermo Popula z Veľkého Medera s názvom Drevená stodola – srdce ľudového umenia, ktorého zámerom je vybudovať v obci priestor pre rozvíjanie miestnych ľudových tradícií a kultúry,“ informovala nadácia. Ako druhý sa umiestnil projekt vybudovania relaxačno-oddychovej zóny v záhrade farského kostola Kráľovnej pokoja v Prešove. Tretí najvyšší počet hlasov získal projekt Druhý život z dielne organizácie Timoteus z Komárna. Kompletné výsledky sú zverejnené na webe nadácie.

(tasr)