Kultúra Komárno 2023. 07. 26.

Kreatívny týždeň v Búči opäť inšpiroval výtvarníkov, filmárov a fotografov

Regionálne osvetové stredisko v Komárne pripravilo letný umelecký workshop pre výtvarníkov, filmárov a fotografov Nitrianskeho kraja, ktorý sa konal prvý júlový týždeň. Zamerali sa na ich vzdelávanie odborníkmi a inšpiráciu do budúcej tvorby.  Workshop, pod názvom VFFV 2023  (Vzdelávame fotografov, filmárov, výtvarníkov), ako jedna z aktivít projektu KREATIV 2023, mohli už po tretíkrát zorganizovať vďaka Nitrianskemu samosprávnemu kraju a hlavnému partnerovi Fondu na podporu umenia, ktorý podujatie podporil z verejných zdrojov.

Miestom tvorenia bola už tradične obec Búč (okres Komárno). Táborový rezort Vintop Karkó sa stal na týždeň tvorivým domovom amatérskych umelcov, uvoľnili fantázii uzdu a hľadali skryté múzy svojho kreatívneho ja.

Novinky zo sveta fotografie aj tento rok účastníkom priniesol umelecký fotograf Gabriel Kosmály z Levíc. Bližšie vysvetlil vizualizáciu nainscenovanej postavy, alebo portrétu. Symetriu vo fotografii – vizuálne etudy, vychádzajúce z krehkej rovnováhy obrazu. Portrét inak – fotografovanie zábleskovým systémom v exteriéri,  apropriáciu vo fotografii a mnoho iného. 

Richard Aradský z Vrakúne, ktorý tvorí sochársku a objektovú produkciu, venoval svojim zverencom dlhoročné skúsenosti z oblasti priestorovej tvorby. Zameral sa na prácu v prírode, ktorá bola hlavným motívom jeho skupiny a vytváranie objektov, štruktúr z prírodných materiálov nájdených v pracovnom teréne. Ich „Umenie v prírode“ zostalo súčasťou areálu, ktoré si návštevníci budú môcť pozrieť aj neskôr a pokochať krásou Nature art.

Výtvarník, grafik, ilustrátor Marian Lacko z Rimavskej Soboty si so svojimi žiakmi, ako lektor výtvarnej dielne, posvietil na grafiku. Témami jeho workshopov boli: Kreslenie v tme – Maľovanie vo svetle, – Maľovanie v tme – kreslenie v tme/svetle, Monotypia z prírodnín – otlačky všetkého čo nájdem, Monotypia z igelitu a handry – Monotypia z otlačkov látok. Najzaujímavejšie a prekvapujúce diela vznikali pri tvorbe so zavretými očami, keď výtvarníci maľovali „naslepo“.

Filmová dielňa už tradične tvorila pod vedením dokumentaristu Stanislava Králika z Komárna. Amatérskych filmárov od základov naučil, ako sa na natáčanie pripraviť, ako kreatívne vytvoriť z podujatia krátky klip. Za 4 dni spoločne napísali scenár, zohnali hercov, naučili sa texty, postrihali nespracovaný materiál, pridali hudbu a počas piatkových záverečných prezentácií všetkých dielní uviedli premiéru čiernej komédie Otec

Čierna komédia OTEC:

Garantom podujatia bola historička umenia Tímea Szabó Csekei, ktorá nad tvorivým týždňom držala ochrannú ruku. Poskytla cenné znalosti a informácie, ktoré do tvorivého procesu priniesli viac nápadov či inšpirácií. Dokonca si zahrala aj v našej čiernej komédii.

Na záver už len malé zamyslenie: „Tvoriť sa dá vždy, za každých podmienok, počasia, či vnútorného, alebo psychického rozpoloženia, len treba chcieť. Tvorba nám počas zlých období dáva silu na ich prekonanie a naopak počas dobrých dní nám robí radosť, ktorú šírime vôkol seba a tým robíme svet krajším. Veríme, že sme amatérskym umelcom poskytli dostatok inšpirácie a nových pohľadov na záľuby, ktorým sa venujú. Pozitívne ohlasy účastníkov nás v ROSke zaväzujú k plánovaniu ďalších ročníkov VFFV. Tešíme na tvorivé chvíle aj v roku 2024,“ informuje Regionálne osvetové stredisko v Komárne.

Klip z podujatia:

Viac info: https://www.roskn.sk/blog/vffv-2023/