Mix 2019. 03. 07.

Kvapka krvi potečie medzi komárňanskými stredoškolákmi až do 21. marca

Nemocnica Komárno sa už tradične aj tento rok zapojila do kampane Slovenského červeného kríža – Valentínska kvapka krvi. Zdravotníci nemocnice vyzvali študentov všetkých stredných škôl v meste a okolí, aby sa do kampane, ktorá tento rok potrvá do 21. marca 2019, zapojili a podelili sa o to najvzácnejšie, čo im koluje v žilách.

Zatiaľ svoj záujem potvrdili študenti viacerých stredných škôl,“ povedala primárka oddelenia hematológie a transfuziológie Nemocnice Komárno MUDr. Enikö Radi a dodala, že „pozývame ale každého, kto sa  rozhodne nezištne pomôcť tým, ktorí to potrebujú.

Darovanie krvi si už vyskúšalo 19 odvážlivcov zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Komárne a 38 študentov zo Strednej priemyselnej školy strojníckej a elektronickej. „Študenti boli odhodlaní a darovanie zvládli v dobrej atmosfére,“ hovorí MUDr. Radi. „Valentínska kvapka krvi  je  vhodná príležitosť, ako získať prvodarcov a osloviť obzvlášť mladých ľudí. Poukazuje na dôležitosť už v mladom veku si osvojiť návyk na pravidelné darovanie krvi. Sme radi, že študenti a mladí ľudia nájdu v sebe odvahu a prídu na odber, nakoľko tejto tekutiny nikdy nie je dosť. V mene našich pacientov ďakujeme všetkým, ktorí sa rozhodli podporiť osvetu a myšlienky založené na princípoch dobrovoľníctva,“ dodáva primárka oddelenia MUDr. Enikö Radi.

Kampaň Slovenského červeného kríža poukazuje na potrebu dostatku krvi a vzdáva vďaku dobrovoľným bezpríspevkovým darcom, ktorí svojim rozhodnutím dokážu zachrániť život. Apeluje tiež na vyzdvihnutie potreby bezpečného darcovstva krvi, či pocit spolupatričnosti.

Máme početnú skupinu darcov, ktorí darujú krv pravidelne, čomu sa veľmi tešíme, ale táto akcia je zameraná na nových darcov, ktorí dovŕšili 18 rokov. S potrebou pomáhať a podeliť sa o najvzácnejšiu tekutinu na svete sa zoznámili práve vďaka celoslovenským kampaňovým aktivitám. Dalo by sa povedať, že komárňanskí študenti tvoria veľkú časť našej miestnej  darcovskej základne,“ uzatvorila MUDr. Enikö Radi.

Najbližšie darovanie krvi prebehne 19. marca a okrem študentov Gymnázia Hansa Selyeho s vyučovacím jazykom maďarským pozývajú zdravotníci Nemocnice Komárno všetkých, ktorí majú chuť prispieť svojou kvapkou.

Darcom sa môže stať každý, kto dosiahol vek 18 rokov, váži aspoň 50 kg, neužíva pravidelne lieky, v posledných dvoch týždňoch pred darovaním krvi nebol chorý a v posledných šiestich mesiacoch nebol tetovaný. Každý darca pred samotným darovaním prejde vyšetrením a to nielen z odobratej vzorky krvi, ale je vyšetrený aj lekárom. Termíny a miesta odberov nájdete na našich sociálnych sieťach.

(Mgr. Lucia Kočková, manažér komunikácie AGEL SK)