Kvásková pekáreň na „jednotke“ láka na čerstvé pečivo v poobedných hodinách
Kváskový chlieb a čerstvé pečivo zažívajú v Európe a na Slovensku svoju renesanciu. Inak tomu nie je ani v Komárne, kde si milovníci zdravého pečiva prídu na svoje aj na Ulici E.B. Lukáča v Komárne. Novootvorená pekáreň s názvom Kétbalkezes láka návštevníkov na čerstvé kváskové pečivo priamo z pece od utorka do piatka od 14:30 do 17:00.
Pekári v pekárni Kétbalkezes pripravujú od utorka do piatka to najlepšie zo slaného i sladkého pečiva a vhodné pečivo si nájdu aj ľudia s rôznymi alergiami či intoleranciami. Napríklad streda je venovaná ražnému pečivu, každý štvrtok je v ponuke bezmliečne a vegánske pečivo. Napriek pestrej ponuke, ktorá sa v závislosti od jednotlivých dní čiastočne mení, ostáva jedna vec istá: a tou je kvások. Všetky pečivá totiž vznikajú len z čerstvého kvásku, bez droždia a prídavných látok.
Kľúčovou je tiež aj otváracia doba. Majitelia totiž chystajú pre zákazníkov čerstvé pečivo, ktoré si môžu zakúpiť od utorka do štvrtka od 14:30 do 17:00 a v piatok od 14:30 do 17:30 napríklad na neskorý obed, olovrant či večeru.
Rajkovics Frédi s manželkou Gitou objavili lásku ku kvásku v roku 2017. „V tom čase sme mali niekoľko zdravotných problémov, kvôli čomu sme sa začali hlbšie zaoberať zdravým stravovaním. Pečenie mi bolo vždy blízke, tak ma výnimočnosť a tajomnosť kvásku rýchlo očarila. Považovali sme za dôležité, aby sme venovali viac pozornosti tomu, čo jeme,“ hovorí na úvod Gita. Počas domáceho pečenia si uvedomili, že toto je svet, v ktorom by mohli pracovať. Ťažký priemysel a kancelársku prácu tak vymenili za pečenie pečiva, aby si splnili svoj sen. Frédi sa dokonca zapísal do pekárskej školy, aby sa dozvedel čo najviac o kráse tohto remesla. „Ľudia v Európe konzumujú najviac produktov z múky a my sme chceli, aby naši zákazníci mali čo najzdravšiu verziu pečiva. Kváskové pečivo má vďaka procesu fermentácie pri konzumácii nízky glykemický index a tak pôsobí na metabolizmus úplne odlišne ako klasické pečivo.“
Špecialitou Kétbalkezes pekárne je, že pracujú len s kváskom. Zatiaľ čo droždie je určitý druh huby, ktorá sa rýchlo rozrastá a vytvára nápadné cesto, je v podstate pre žalúdok veľmi ťažko stráviteľné. Medzitým kvások v dôsledku baktérií mliečneho kvasenia a zdĺhavého kvasenia čiastočne odbúrava lepok. Samozrejme, tým sa lepok v pekárenskom výrobku neodstráni, no pre telo sa stane oveľa lepšie stráviteľnejším. „Máme priateľov, ktorým tradičné pečivo spôsobilo tráviace problémy, ale náš chlieb a pečivo im nerobia ťažkosti.“
Nespornou výhodou tradičného kváskovania je, že vďaka procesu bez droždia a prísad nespôsobuje u väčšiny ľudí s tráviacimi problémami žiadne ťažkosti. „Jednoznačne sa zvýšil dopyt po kváskovom pečive. Niektorí sa preň rozhodnú pre to, lebo ich telo zle toleruje droždie, iní zas dbajú na zdravé stravovanie. U nás každé pečivo vzniká z kvásku, ani k slanému ani k sladkému pečivo nepridávame droždie.“
Výroba kváskových remeselných výrobkov je niekedy dobrodružná a nepredvídateľná. „Ovplyvňuje to viacero faktorov, napríklad čas a kvalita mletia múky, zmeny teplôt, baktérie vo vzduchu, ale niekedy aj naša nálada! Procesy musíme neustále sledovať, pretože napríklad daná múka nie vždy nasaje rovnaké množstvo vody a proces treba meniť, aby bolo cesto dokonalé. Nie je to rýchly proces, ale dĺžka zaisťuje zdravší konečný výsledok.“
V pekárni Kétbalkezes pracujú s výberovými múkami, mlyn z obce Sokolce im dodáva špaldovú múku z vlastnej špaldy a pšeničnú múku. Ražnú múku a múku alakor dovážajú z Maďarska. Pravidelne experimentujú aj s ďalšími ocenenými obilninami z dielne Kukutyin Műhely. Aktuálne je obľúbené starodávne zrno alakor, ktoré neobsahuje alfa-gliadín, ktorý je príčinou väčšiny citlivosti na lepok. „Máme veľmi dobré skúsenosti a o jeho blahodarných účinkoch existuje veľké množstvo literatúry.“
Pri otvorení viacerí hlásili majiteľom svoje intolerancie, a preto okrem veľmi obľúbenej „ražnej stredy“ vymysleli aj „bezmliečne a vegánske štvrtky“. Počas týchto dní sa všetky slané a sladké pečivá pripravujú na vegánsky spôsob.
A chlieb, samozrejme, vzniká len s pridaním múky, vody a soli. Dobrou správou, že vôbec nejde o predražené produkty.
Ochutnajte lahodné chleby pekárne Kétbalkezes, ich 100% špaldové produkty, ale aj ich sladké dobroty, ako je kardamonovo-škoricová špecialita: švédsky uzol alebo veľmi chválený pletenec s hrozienkami. Okrem toho experimentujú aj s kysnutými knedľami a inými dobrotami, ktoré budú môcť zákazníci čoskoro ochutnať. Ich chlieb zostane vďaka kvásku celé dni lahodne mäkký! „Kúzlo kvásku dokáže zázraky v každom pečive!“