Mesto 2022. 12. 22.

Lekárka radí, ako prežiť Vianoce a Silvester v zdraví a v pohode

V Nemocnici AGEL Komárno sa chystajú taktiež na vianočné sviatky, počas ktorých sa stávajú úrazy najmä v domácnostiach. Na čo si dať počas zimných sviatkov pozor a čoho sa vyvarovať radí MUDr. Filkóová Gabriela, vedúca lekárka urgentného príjmu Nemocnice AGEL Komárno.

„Typickou vianočnou komplikáciou je kosť z kapra v krku. Tieto problémy sa však nevyskytujú len počas vianočného večera, ale aj počas nasledujúcich dní,“ varuje MUDr. Filkóová Gabriela. Zaseknutá kosť z ryby si vyžaduje rýchly ambulantný zákrok, ktorý sa dá previesť bez anestézie.

Ďalšou hrozbou je i rozpálený olej, ktorý sa používa na prípravu štedrovečernej večere. Stačí trocha nepozornosti, zlý pohyb a veľké nešťastie je na svete. Pri príprave jedál je dôležité, aby sa v blízkosti sporáka nenachádzali malé deti, ktoré by na seba mohli strhnúť hrniec či panvicu. Popáleniny sú bolestivé a na koži môžu zanechať stopy na celý život. „Preto je vhodné aby sme jedlo varili v pohode a bez zhonu. Popálenie môže spôsobiť trvalé následky,“ hovorí MUDr. Gabriela Filkóová. Po popálení musíme poškodené miesto okamžite ochladzovať studenou vodou. Pri popáleninách väčšieho rozsahu je vhodné vyhľadať lekársku pomoc.

Súčasťou vianočných a novoročných osláv je alkohol, ktorý v malých dávkach pôsobí ako stimulant, zvyšuje dobrú náladu a uvoľňuje pocit úzkosti, ale vo väčšom množstve vedie k zažívacím problémom, dezorientácii, rizikovému správaniu a v prípade otravy môže vážne poškodiť zdravie, prípadne viesť k úmrtiu. „Pri tomto stave prichádza k množstvu úrazov, ktoré sa často stanú v opitosti. Dôležitá je jednoznačne opatrnosť. Úrazy pod vplyvom alkoholu sú pre sviatočné obdobie príznačné, každoročne ich na urgentnom príjme ošetrujeme aj počas vianočných sviatkov a Silvestra,“ hovorí MUDr. Gabriela Filkóová.

Obozretnosť je namieste aj pri používaní pyrotechniky. Je nevyhnuté dodržiavať bezpečnostné pokyny, a to hlavne bezpečnú vzdialenosť. V prípade zásahu strelného prachu zblízka alebo priamom zásahu môžu byť následky úrazu trvalé, varuje vedúca lekárka urgentného príjmu.