Mesto 2011. 08. 23.

Lepiť nálepky budú aj Slováci

Slovenské hnutie obrody (SHO) vyzýva občanov, aby neostali ľahostajnými. Projekt nálepkovania cituje text hymny – “Zastavme ich bratia”.

 

Južné Slovensko zaplavili nálepky žiadajúce dvojjazyčnosť ‘Hol a magyar felirat?’. Doteraz stále anonymná skupina ľudí pritom nerozlišovala, či ide o súkromného podnikateľa, alebo budovu orgánu verejnej správy. Reakcie na seba nenechali dlho čakať – zatiaľčo samosprávy  niekoľkých miest (vrátane Komárna) reagovali rýchlo a vyšli ‘demonštrantom’ v ústrety, súkromníci sa sťažovali na kampaň hraničiacu s vandalizmom. Rovnakou kartou chce odpovedať SHO, ktorá sa netají vyhranenými názormi.

Už rozposielajú nálepky
“Slovenské Hnutie Obrody touto cestou vyzýva všetkých Slovákov, aby neboli ľahostajní, a ukázali kto je tu doma,”
píše sa v stanovisku SHO. Ako ďalej uviedli, pripravili tlač vlastných nálepiek s výzvou „Za každú nálepku provokatérov, dve nálepky s bielym dvojkrížom!“ Každý, kto má o nálepky záujem, hnutie mu ich bezplatne zašle. Doteraz údajne rozposlali viac ako 5 000 kusov nálepiek, v uliciach Komárna sme ich doteraz neregistrovali.

Komentár: Doplatíme na to všetci

Vojna nálepiek je už na prvý pohľad boj, ktorý sa nemusí nikdy skončiť. Nálepky sa totiž nikdy neminú a ľudská hlúposť a nevraživosť je tiež nevyčerpateľnou studňou. Prelepovanie nálepiek preto môže trvať donekonečna, na čo doplatí tak samospráva, ktorej tabule a budovy už boli polepené, ako aj výklady a reklamné pútače obchodníkov, či dokonca obytné budovy.

Odstrániť nálepku chce čas a nervy a nie každý povrch ľahko ‘spolupracuje’ s teplou vodou a prípravkom na umývanie riadu. Zohyzdené budovy a tabule nás ‘tešia’ už dnes, ťažko predpovedať, ako to bude u nás vyzerať v priebehu niekoľkých mesiacov. Na trápne divadielko sa budeme ale musieť pozerať všetci.

Legitímna snaha o pokojné dvojjazyčné spolužitie sa stala pre agresívne nálepkové kampane len ďalšou z radu tých, ktoré nás budú navždy rozdeľovať.

Tomáš Kottra


Vyjadrite svoj názor